Pierwsza Komunia Święta – najwięcej uroczystości tradycyjnie w maju
Zdjęcie: Pixabay.com

Pierwsza Komunia Święta – najwięcej uroczystości tradycyjnie w maju

Pierwsza Komunia Święta odbywa się w różnych terminach w zależności od konkretnej szkoły i parafii. Pierwsze uroczystości miały miejsce już w kwietniu, ale szczyt pierwszokomunijny przypada w maju, czasem też uroczystości organizowane są w czerwcu.
 

Przygotowania w szkole i kościele

W poprzednich latach z uwagi na epidemię uroczystości pierwszokomunijne były przenoszone nawet na wrzesień czy październik. Tegoroczne komunie odbywają się w zwyczajowych terminach – wiele z tych uroczystości zostało zaplanowanych na maj.

Przygotowania do tego święta odbywają się nie tylko w kościele, ale także w szkole. Uczniowie na lekcjach religii zdobywają potrzebną im wiedzę, następnie uczestniczą w próbach i spotkaniach w kościele, by ostatecznie móc przeżyć uroczystość Pierwszej Komunii Świętej.
 
870 first communion 4941732 1280
 

Uroczystość ważna dla wielu

Do Pierwszej Komunii Świętej przystępują dzieci w trzeciej klasie szkoły podstawowej, czyli mające 9 lat, choć możliwe są przypadki, że także nieco mniejsze dzieci przyjmują ten sakrament.

To uroczystość ważna nie tylko dla dzieci pierwszokomunijnych, ale także dla ich rodzin oraz całej wspólnoty parafialnej. Podczas mszy świętej dzieci po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą prawdziwe ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba. Do pierwszej komunii świętej Kościół dopuszcza wiernych, którzy znają podstawowe prawdy wiary i rozumieją dokonującą się na mszy świętej przemianę substancji podczas Eucharystii – chleba (hostii) i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa (tzw. transsubstancjację).


Odświętne stroje

Panuje zwyczaj, że dzieci przyjmujące Pierwszą Komunię Świętą są odświętnie ubrane – dziewczynki ubierają białe sukienki, chłopcy coraz częściej noszą białe alby zamiast jasnych (biel, szarość, beż), lub ciemnych (czerń, grafit, granat) garniturów. Niekiedy i chłopcy, i dziewczynki występują w albach. Przy tak ujednoliconych strojach dużą role odgrywają dodatki.
 
870 pexels becerra govea photo 5906118


Okres przygotowań

Najbardziej intensywny czas przygotowań w szkole rozpoczyna się od września. Katecheci uczą dzieci modlitw i wypełniania praktyk religijnych. Później rozpoczynają się spotkania w kościele, a przed samą uroczystością – próby. Harmonogram przygotowań do Pierwszej Komunii jest różny w zależności od konkretnej parafii. Bardzo często także rodzice chodzą na spotkania do kościoła.


Treść życzeń

Rodzice chrzestni i rodzina często zastanawiają się, jakie życzenia napisać dziecku z okazji uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Nie muszą być one wyszukane, ważne, by były napisane od serca. Możemy skorzystać z gotowych życzeń na komunię, np. wybrać któreś z poniższych:

1. Z okazji Pierwszej Komunii Świętej życzymy Ci wielu łask bożych. Niech sakrament Eucharystii umacnia w Tobie wiarę, nadzieję i miłość.
 
2. „O mój Jezu w Hostii skryty, na kolanach wielbię Cię. W postać chleba Tyś spowity, Bóstwo Twoje kryje się”. Z okazji pierwszego pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej – składamy Ci najserdeczniejsze życzenia: wielu łask bożych i pokoju w sercu.
 
3. Niech dobry Pan obdarzy Cię pokojem, radością i szczęściem. Z okazji Pierwszej Komunii Świętej najserdeczniejsze życzenia składają…

4. Niech w tym wyjątkowym dniu Duch Święty obdarzy Cię pokojem, a Jezus Chrystus, obecny w Twoim sercu rozjaśni każdy mrok duszy. Życzą…
 
5. Niech radość, pokój i miłość, płynące z przyjęcia do serca Jezusa Chrystusa, umocnią Twoją nadzieję.
 
W zależności od tego, czy jesteśmy rodzicami, dziadkami, chrzestnymi czy dalszą rodziną, możemy rozpocząć życzenia od słów: „Droga chrześniaczko”, „Kochany wnuczku” itd. Życzenia na komunię wcale nie muszą być długie.
 
870 Kadr pexels ekaterina bolovtsova 7358313


Duchowo i materialnie

Sakrament przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej to przede wszystkim przeżycie duchowe, jednak zwyczajowo wiąże się też z ofiarowanymi na tę okazję prezentami. Uroczystość z roku na rok staje się coraz bardziej komercyjna, a rodzice i chrzestni prześcigają się w dawaniu dzieciom coraz droższych i bardziej wymyślnych prezentów.

Coraz więcej osób decyduje się na to, by po prostu włożyć do koperty odpowiednią kwotę, a tym samym decyzje co do zakupu konkretnego przedmiotu pozostawia rodzicom i samemu dziecku.

Wówczas pojawia się jednak pytanie, ile włożyć do koperty. Wszystko zależy od tego, jakimi finansami dysponujemy. Przyjmuje się jednak, że prezent na komunię w postaci pieniędzy powinien wynosić około 300-500 zł. Mówi się, że dalsza rodzina daje nieco mniej pieniędzy, zaś chrzestni, rodzice i dziadkowie trochę więcej.

Warto dołożyć do niego jeszcze jakiś symboliczny upominek, nawet gdy zdecydujemy się na finansowy prezent na komunię. Może to być ręcznie wykonany anioł, ikona, wizerunek świętego patrona, Biblia dla dzieci czy różaniec. Niektórzy decydują się też na prezenty, które nie dotyczą duchowego wymiaru tego święta, np. kupują dziecku encyklopedię, ciekawą książkę, grę planszową czy komputerową.

Osoby, które nie dają prezentu w formie pieniędzy, często wybierają nieco droższe upominki, np.: złoty/srebrny medalik, hulajnogę (często elektryczną), rower, telefon komórkowy lub smartfon, sprzęt komputerowy, PlayStation lub Xbox.

Najważniejsze by taki prezent był przemyślany i dopasowany do zainteresowań dziecka. Wcale nie musi być bardzo drogi, by sprawił wiele radości!
 
870 children 1064670 1280


Biały tydzień

Po uroczystościach pierwszokomunijnych następuje tzw. biały tydzień – czyli okres oktawy komunijnej symbolizującej szczególne przygotowanie do przyjęcia Eucharystii i świadomego uczestnictwa we mszy świętej. To jednocześnie symbol duchowej czystości, który odbywa się w podobnym nastroju jak sama uroczystość Pierwszej Komunii Świętej - obowiązują komunijne stroje, a oprawa mszy zbliżona jest do przebiegu mszy komunijnej.

Okres białego tygodnia wywodzi się z tradycji pierwszych chrześcijan, kiedy nowi członkowie Kościoła przez tydzień nosili białe szaty na znak swojego zjednoczenia z Chrystusem.

Oprac.: wit
Źródło: strefaedukacji.pl, pl.wikipedia.org, naszemiasto.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
Fixed Bottom Toolbar