child gb482a606a 1280Nie milkną echa wokół procedowanej przez polski parlament ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Jak za „Rzeczpospolitą” pisaliśmy na portalu polskieforumrodzicow.pl, żeby skorzystać z planowanej ulgi trzeba będzie spełnić ściśle określone warunki, stąd wielu rodziców wychowujących czworo dzieci lub więcej nie załapie się na nowe formy opodatkowania.
 
Teraz swoje uwagi do projektu zgłosiła Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
Przypomnijmy, nowe świadczenie dla rodzin z dziećmi niezależne od innych świadczeń (np. 500 plus), które zostało przygotowane w ramach tzw. Polskiego Ładu na mocy uchwalonej 1 października 2021 r. przez Sejm Ustawy o RKO ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Proces legislacyjny nie został jeszcze zakończony.
 
Co wiemy obecnie
W artykule „Nadciąga zerowy PIT dla rodzin 4+” (TUTAJ) informowaliśmy, iż w ramach nowelizacji, każdy np. rodzic co najmniej czwórki dzieci, którego dochód wynosi do 85.528 złotych, nie będzie płacić PIT. W przypadku wyższych zarobków podatek będzie płacony dopiero od nadwyżki ponad wspomnianą kwotę. Co więcej, rodzice, którzy rozliczają się z fiskusem na zasadach ogólnych, w 2022 roku także będą korzystać z kwoty wolnej dla wszystkich podatników obliczających podatek według skali podatkowej w wysokości 30 tys. zł. Tym samym, każdy rodzic, który rozlicza się na zasadach ogólnych, nie będzie płacić PIT przy dochodzie sięgającym kwoty 115.528 zł. W sytuacji natomiast wspólnego rozliczania się małżonków, kwota bez PIT wynosić będzie aż 231.056 zł. Według rządowych szacunków, z nowej ulgi skorzysta ok. 110 tys. rodziców – podatników. W ich portfelach zostanie rocznie ok. 335 mln zł.
 
Niestety, jak to się mówi, diabeł tkwi w szczegółach. Jak podał cytowany przez nas dziennik „Rzeczpospolita” z 26 października, żeby skorzystać z planowanej ulgi, trzeba będzie spełnić ściśle określone warunki, stąd wielu rodziców wychowujących czworo dzieci lub więcej po prostu nie załapie się na nowe formy opodatkowania. I tak, zarabiającym na wynajmie, umowie o dzieło, prawach autorskich, kontraktach menedżerskich, członkom zarządu z powołania, żyjącym ze sprzedaży akcji mieszkań, dywidend i sportowcom ulga dla rodziców z rodzin 4 plus przysługiwać nie będzie. Będzie natomiast osobom wysoko wielodzietnym (4+) zatrudnionym na umowę o pracę – etat, umowę zlecenia lub prowadzącym działalność gospodarczą.
Co gorsza, jak na łamach „Rz” zauważył Grzegorz Gąbka, doradca podatkowy z kancelarii GTA, Ministerstwo Finansów w komunikatach informacyjnych podaje, że ulga ma dotyczyć dochodów, a tymczasem uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy jednoznacznie mówi o… przychodzie. Tym samym na nowy roczny limit 85.528 zł, który nie ma obowiązywać rodziców z czworgiem dzieci na wychowaniu, może załapać się niewielu…
 
Uwagi Ordo Iuris
Projekt przeanalizowała dogłębnie Fundacja Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Obszerna analiza dostępna jest TUTAJ. W końcowych wnioskach OI proponuje dwa istotne rozwiązania: wprowadzenie RKO dla wszystkich dzieci w wieku od rozpoczęcia 1. do ukończenia 3. roku życia z zachowaniem większej wysokości świadczenia dla drugiego i kolejnych dzieci oraz wprowadzenie „dofinansowania” dla wszystkich dzieci w wieku od rozpoczęcia 4. do ukończenia 6. roku życia.

Pierwsza proponowana zmiana w żaden sposób nie zmienia obciążenia dla budżetu przewidzianego w ustawie (nadal pierwsze dzieci otrzymywałyby 400 zł a kolejne – 500 zł, tyle, że w ramach jednego świadczenia, a nie dwóch różnych) – wyjaśnia adw. Rafał Dorosiński, dyrektor Centrum Analiz Prawnych – Instytutu Ordo Iuris. – Druga propozycja także jest zgodna z zamysłem ustawodawcy, który w ustawie wprost stwierdził, iż „dofinansowanie” ma przysługiwać „po ukończeniu przez dziecko 36. miesiąca życia”, nie wskazując jednak górnej granicy wieku dziecka do której „dofinansowanie” miałoby przysługiwać – podkreśla.
Więcej TUTAJ.
 
oprac. kp
zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com