Nowe oznaczenia programów telewizyjnych dla ochrony nieletnich widzów
- wtkaczyk
- Kategoria: AKTUALNOŚCI

Z początkiem maja wchodzi w życie rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) dotyczące oznaczeń treści w serwisach streamingowych, które mogą mieć zły wpływ na nieletnich. Do obecnych oznaczeń wiekowych w telewizji dojdą: P (przemoc), S (seks), W (wulgaryzmy) i N (narkotyki).
Przepisy krajowe i zagraniczne
Nowe rozporządzenie nie będzie dotyczyć największych i najpopularniejszych serwisów w Polsce, takich jak Netfliks i HBO Max, ponieważ pierwszego nadawcę obowiązuje system oznaczeń z Holandii, a drugiego z Czech – czyli krajów, w których są zarejestrowane.
Obowiązek stosowania oznaczeń KRRiT mają serwisy zarejestrowane w Polsce (Player, Polsat Box Go, Canal+ online). Reszta będzie działać w myśl kodeksów krajów, w których uzyskały licencję.

Jak zaznacza portal Wirtualne media duże platformy streamingowe mają niekiedy precyzyjniejsze systemy ostrzegania niż propozycja KRRiT. Na przykład produkcje trafiające na Netfliksa zawierają komunikaty o przemocy, seksie, wulgaryzmach, używkach (alkohol, narkotyki), ale też o scenach samobójstw i ujęciach z migającym światłem, co może być szkodliwe dla osób z padaczką. Z drugiej strony przepisy zagraniczne są często bardziej liberalne.
Ograniczenia dla odbiorców poniżej 12 lat
Według nowych zapisów zawartych w rozporządzeniu KRRiT „osoby poniżej 12. roku życia nie powinny oglądać patologicznych form współżycia społecznego lub sprowadzających wizję świata do zachowań seksualnych, lub erotyki, a zwłaszcza prezentujących je w sposób prymitywny, uproszczony lub brutalny" – czytamy na stronie WirtualneMedia.pl.
„Nie można prezentować zachowań seksualnych oderwanych od uczuciowych potrzeb człowieka ani prezentować wizję dorosłości eksponującą nadmiernie przemoc lub pokazywać zachowań nagannych bez jednoznacznych ocen etycznych”.

W tej grupie wiekowej zakazane jest aprobowanie manipulowania ludźmi w celu osiągnięcia osobistych korzyści i prezentowanie przedmiotowego traktowania ludzi lub zwierząt. „Nie można promować zachowań konsumpcyjnych i hedonistycznych przedstawiając takich postaci jako bohaterów". Zabronione jest również aprobowanie zażywania narkotyków i promowania innych uzależnień (w tym od mediów społecznościowych czy hazardu), a także zachowań, które zagrażają zdrowiu i życiu.
W tym ostatnim zestawieniu znajdują się: seks z przypadkową osobą, narkotyki, szybka jazda samochodem.
Zapisy ograniczające dostęp młodzieży poniżej 16 lat
Podobne ograniczenia dotyczą dzieci poniżej 16. roku życia. Nie można w nich pokazywać dyskryminacji, seksu czy usprawiedliwiać przemocy. Wspomniane zachowania nie mogą być też wyznacznikiem sukcesu życiowego filmowego bohatera, nagrodą lub oznaką sprytu życiowego.
„Nie można ukazywać obrazów aktywności seksualnej w oderwaniu od uczuć wyższych (np. seks z przypadkową osobą, seks dla osiągnięcia korzyści materialnych lub społecznych, seks dla rozładowania napięcia emocjonalnego). Zakazane jest aprobowanie przyjmowania środków psychoaktywnych, usprawiedliwianie wandalizmu lub przemocy wobec zwierząt" – informują Wirtualne media.

Nowe znaki graficzne ostrzeżeń
Nowością w rozporządzeniu KRRiT są symbole graficzne ostrzegające przed konkretnymi zagrożeniami. Za pośrednictwem szarawych kwadratów z literkami P, S, W, N serwisy streamingowe mają ostrzegać odpowiednio przed przemocą, seksem, wulgaryzmami i narkotykami.
Na platformy, które nie zastosują się do rozporządzenia może zostać nałożona kara. W przypadku zagranicznych serwisów nie będzie to praktycznie możliwe, gdyż podlegają jurysdykcji innych regulatorów, często bardziej liberalnych niż KRRiT.
W Netfliksie czy HBO Max wiele produkcji z przemocą lub nadużywaniem alkoholu jest oznaczonych jako dostępnych od 16. lub nawet 13. roku życia (np. serial „Stewardesa” z HBO Max).
Symbole łatwe do odnalezienia
Poprzednie rozporządzenie KRRiT obowiązywało od 2013 roku. Obecnie wszystkie symbole (poprzednie i nowe) muszą być widoczne „w taki sposób, aby użytkownik mógł z łatwością zapoznać się z oznaczeniem zarówno w chwili wyboru audycji i innych przekazów, jak i w trakcie ich trwania".
Oprac.: wit
Źródło: naTemat.pl, wirtualnemedia.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com
Źródło: naTemat.pl, wirtualnemedia.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com