Artur PiotrowskiW wieku 46 lat odszedł do domu Pana wybitny producent, scenarzysta i reżyser, organizator wydarzeń społeczno-kulturalnych, twórca Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli, współtwórca naszego redakcyjnego cyklu „Rodzina na antenie”.
 
Kraków i Poznań
Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej. Posiadał gruntowne wykształcenie muzyczne jako absolwent I stopnia Szkoły Muzycznej im. Karola Kurpińskiego przy ul. Głogowskiej w Poznaniu oraz Studium Liturgiczno-Muzycznego na Papieskim Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uzyskał dyplom z zakresu Profesjonalnej Fotografii Artystycznej na Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Studiował także na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej.
 
Szereg nagród
Wszechstronna edukacja i przede wszystkim niezwykła wrażliwość artystyczna, umożliwiły śp. Arturowi Piotrowskiemu osiągać sukcesy już w bardzo młodym wieku. Jeden z jego krótkometrażowych filmów uzyskał pierwszą nagrodę na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1997 r.
W tym samym roku zdobył w austriackim Linz Brązowego Niedźwiedzia oraz drugą nagrodę na Festiwalu Filmów Niezależnych UNICA 97. Jego film „A Distant World” był pierwszą niezależną produkcją pokazywaną w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1998 i znalazł się również w programie Polish Film Festival w Chicago.
 
Patriotyczna wrażliwość
Pomimo tych sukcesów śp. Artur Piotrowski zachował również patriotyczną i duchową wrażliwość przede wszystkim wyniesioną z domu, a następnie ugruntowaną poprzez formację Księży Salezjanów wg metod św. Jana Bosco. Świadom tego, swoją działalność społeczno-artystyczną poświęcił przede wszystkim na krzewienie wartości chrześcijańskich w duchu polskiej tradycji, w których wyrastał.
 Był niezłomnym propagatorem pamięci o poznańskiej Błogosławionej Piątce, czyli o pięciu wychowankach salezjańskiego oratorium zaangażowanych w polski ruch oporu w trakcie II Wojny Światowej i z tego powodu skazanych na śmierć przez zgilotynowanie. Śp. Artur Piotrowski wykonał ogromną pracę związaną z utrwaleniem w formie nagrań świadectw rodzin i przyjaciół Błogosławionej Piątki. Następnie stworzył i wyreżyserował plenerowe widowisko teatralno-filmowe poświęcone ich historii, którego trzy edycje prezentowane były na poznańskiej Cytadeli. Na podstawie zebranego materiału napisał scenariusz do filmu fabularnego, a w ostatnim czasie również do filmu dokumentalnego. Ten ostatni projekt został nagrodzony na Festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni, dosłownie na kilka tygodni przed śmiercią.
 
Misterium Męki PańskiejMisterium Męki Pańskiej
Najbardziej rozpoznawalnym dziełem śp. Artura Piotrowskiego, które swoim wpływem wykraczało daleko poza ramy sztuki w sposób bezprecedensowy łącząc ją z wymiarem duchowym oraz społecznym, było Misterium Męki Pańskiej. Od pierwszej edycji w 1998 r., która powstała w ramach Duszpasterstwa Akademickiego prowadzonego przez Księży Salezjanów na poznańskich Winogradach, wydarzenie to przerodziło się w największe widowisko pasyjne w Europie, skupiające kolejne pokolenia, w tym również dzieci aktorów sprzed przeszło już 20 lat.
Monumentalna inscenizacja przygotowywana przez blisko tysiącosobowy zespół składający się z trzystu aktorów, trzystu chórzystów, wraz z orkiestrą symfoniczną, harcerzy rozświetlających pochodniami Drogę Krzyżową oraz liczącą sto osób ekipę realizacyjną to cechy wyróżniające to wyjątkowe wydarzenie, które od lat gromadzi kilkudziestotysięczną widownię.
Fenomenem jest również sam zespół Misterium, który tworzy w dużym stopniu grupa przyjaciół realizujących ideę Misterium. Są to ludzie aktywni, pragnący działać wspólnie – studenci i ludzie pracujący, posiadający rodziny, dzieci i swoje radości oraz troski dnia codziennego. To grono ludzi, których połączyła pasja. Dosłownie i w przenośni. Liderem i inicjatorem tego przedsięwzięcia, bez którego nie byłoby ono możliwe był przez przeszło 20 lat właśnie śp. Artur Piotrowski.
 
Uroczystości pogrzebowe
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą św. żałobną odprawioną w środę 17 listopada 2021 o godz. 10.00 w kościele salezjanów pw. św. Jana Bosko w Poznaniu przy ul. Warzywnej 17. O godz. 9.40, a więc 20 minut przed Mszą św., odmówimy wspólnie w kościele różaniec w intencji Artura. Ostatnie pożegnanie odbędzie się o godz. 14.00 na Cmentarzu Komunalnym Miłostowo w Poznaniu (od ul. Warszawskiej).
Podczas spotkań Artur zawsze prosił, abyśmy, będąc w stanie łaski uświęcającej, starali się w pełni uczestniczyć w Eucharystii. Pamiętajmy o tym 17 listopada. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Poza modlitwą możemy wyrazić swoją pomięć, przynosząc na uroczystości pożegnalne pojedynczy biały kwiat – przypomina w specjalnym komunikacie Andrzej Kryczka z Fundacji Pro Posnania. – Do dnia pogrzebu codziennie o godz. 21.00 spotykamy się na Apelu jasnogórskim i koronce do Miłosierdzia Bożego pod krzyżem misyjnym przy kościele księży salezjanów w Poznaniu na Winogradach (ul. Warzywna 17) i przez transmisję na  FB_https://www.facebook.com/MisteriumPoznanPoland. 
 
Miesterium Męki Pańskiej w wersji wideo ukończone przez śp. Artura Piotrowskiego tuż przez świętami Zmartwychwstania Pańskiego w 2021 r. do emisji w TVP i Internecie można obejrzeć na kanale YT TUTAJ. 
 
(kp)