Młode kobiety wychowują dzieci i... chcą pracować zawodowo
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Młode kobiety wychowują dzieci i... chcą pracować zawodowo

Podczas organizowanej przez Konfederację Lewiatan konferencji „Praca 4.0. Nowa normalność w nowej rzeczywistości” dyskutowano o wyzwaniach na rynku pracy, spowodowanych pandemią, nowymi technologiami i sytuacją demograficzną.

Godzenie pracy zawodowej

Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej zwróciła uwagę, że pracownicy chcieliby pracować w firmach określanych mianem prorodzinnych, które ułatwiają godzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym i wychowywaniem dzieci.

– Jak wynika z badań, ważne dla pracowników  jest nieoczekiwanie pracy w nadgodzinach oraz możliwość pracy na niepełny etat – mówiła wiceminister. Zwróciła też uwagę na – w kontekście braku pracowników, na niewykorzystany do końca ogromny zasób, jakim są młode kobiety. – I tu też potrzebne są rozwiązania, pozwalające im na łącznie pracy z zajmowaniem się domem i dziećmi – dodała.

Kobiety wychowujące dzieci a rynek pracy

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, w czasie konferencji „Praca 4.0. Nowa normalność w nowej rzeczywistości” podkreśliła, iż naszym ukrytym zasobem są młode kobiety, które zajmują się wychowaniem dzieci i chciałyby pracować, ale warunki im na to nie pozwalają.

– Pilnym wyzwaniem jest więc wprowadzenie takich rozwiązań, które ułatwią im połączenie opieki nad dziećmi z pracą zawodową – powiedziała.

Wyzwania demograficzne

Anny Wichy, prezes Polskiego Forum HR zauważyła, że coraz więcej pracodawców już teraz ma problemy z pozyskaniem odpowiednich pracowników, a deficyty kompetencyjne rosną, rozwój technologii oraz wyzwania demograficzne dodatkowo pogłębiają dysproporcje już istniejące na rynku pracy.

– Działy HR stają przed coraz większymi wyzwaniami związanymi nie tylko z rekrutacją, czy utrzymaniem pracowników. Będą musiały szerzej korzystać z usług zewnętrznych. Dzisiaj dobry HR jest na wagę złota.

autor: kjp
źródło: gov.pl, lewiatan.org
zdjęcie: pixabay.com

Fixed Bottom Toolbar