Misterium żywe w pamięci jego uczestników
Zdjęcie: Witold Tkaczyk

Misterium żywe w pamięci jego uczestników

8 i 9 kwietnia na Zamku Królewskim w Poznaniu odbyło się sympozjum „Misteria w kulturze – wokół poznańskiego Misterium na Cytadeli w reż. śp. Artura Piotrowskiego”.
 
Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli od początku (1998 r.) gromadziło tysiące widzów, w tym wielu rodziców z dziećmi, bo także do najmłodszych pokoleń adresowany był przekaz o najistotniejszych wartościach życiowych, które uczestnicząc w atrakcyjnym widowisku mogli poznać.
 

W gościnnych progach Zamku Królewskiego w Poznaniu

 
870 ROT IMG 20220408 171913666
 
Zgromadzonych w pięknych, jasnych i przestronnych wnętrzach zrekonstruowanego Zamku Królewskim w Poznaniu powitali Andrzej Kryczka z Fundacji Pro Posnania, która była organizatorem sympozjum oraz Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, gospodarz miejsca, w którym odbyło się Sympozjum.
 
Naukowcy, ludzie kultury, artyści oraz osoby tworzące poznańskie Misterium dyskutowali o tej formie przedstawiania Męki Pańskiej, jej genezie i znaczeniu. Wśród prelegentów pierwszego dnia wystąpili psychoanalityk i kulturoznawca dr hab. Agnieszka Doda-Wyszyńska, filozof dr hab. Przemysław Rotengruber, artysta-plastyk dr hab. Tomasz Matusewicz, kulturoznawca dr hab. Joanna Ostrowska oraz teatrolog i kulturoznawca Juliusz Tyszka.
 
Zaprezentowano głębokie korzenie misteriów, sięgające starożytnego Egiptu oraz kultury antycznej. Mówiono o zbiorowym i indywidualnym przeżywaniu misterium, próbowano dociec psychologicznych motywacji, a jeden z wykładowców zmobilizował publiczność do aktywnego przeżywania wierszy o ludzkiej duchowości. Przywołano też przykłady, w których męka Chrystusa interpretowana jest przez reżyserów i aktorów teatralnych oraz filmowych. Zadawano pytania o potrzebę misteriów we współczesnym świecie i o tym, co uczestnictwo w nich daje dzisiejszemu człowiekowi. Wypowiedzi naukowców przerywane były dyskusją i pytaniami.
 
870 PUBL IMG 20220408 170607281 BURST001
 

Wspomnienia o Arturze Piotrowskim

Nie zabrakło wspomnień i refleksji na temat twórcy, reżysera i producenta Misterium przedwcześnie zmarłego w ub. roku Artura Piotrowskiego oraz pytań i planów na temat przyszłości Misterium na Cytadeli.
 
Misterium było największym tego typu przedstawieniem w Europie, masowym wydarzeniem kulturalnym, które – w myśl projektu jego twórcy i współpracowników - łączyło dawne tradycje z elementami popkultury, by mocniej i głębiej poruszyć współczesnych jego uczestników, trafić do ich wyobraźni i serc, czytelnie i trwale przekazać najistotniejsze wartości duchowe rodzicom i ich z dzieciom, którzy tak licznie brali udział w Misterium na Cytadeli. To było wydarzenie znane w całym kraju, na które zjeżdżali uczestnicy ze wszystkich stron Polski, i które stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych wizytówek Poznania.
 
W sobotę rano odprawiona została Msza św. Dziękczynna w kościele oo. Franciszkanów.
 

Film, spacer i książka

Dwudniowemu wydarzeniu towarzyszyły pokazy filmu dokumentalnego o Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli „Moje misterium” (prapremiera i premiera) w kinie „Muza” oraz zwiedzania Muzeum Narodowego w Poznaniu pod kątem tropienia śladów misteriów w sztuce.
 
Każdy z uczestników Sympozjum otrzymał też książkę „Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli” autorstwa Artura Piotrowskiego, która ten zdążył ukończyć przed śmiercią, a która opowiada o kulisach powstawania kolejnych Misteriów głosami ich organizatorów, aktorów oraz uczestników. Pięknie wydana książka jest bogato ilustrowana dokumentalnymi zdjęciami.
 
Organizator: Fundacja Pro Posnania, www.misterium.eu
Miejsce: Zamek Królewski w Poznaniu (Góra Przemysła 1), Muzeum Sztuk Użytkowych (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu)
Termin: 8-9 kwietnia 2022 r.
 
Autor: wit
Źródło: Fundacja Pro Posnania, własne
Zdjęcia: Witold Tkaczy
k
Fixed Bottom Toolbar