Akcja „Mama z Mamą” nie ustaje. Jej celem jest pomoc ukraińskim mamom i dzieciom na granicy i w głębi kraju poprzez dostarczenie im niezbędnych towarów – żywności, napojów, lekarstw, artykułów higienicznych. Działania wspierane są przez uczniów-wolontariuszy, rodziców, firmy-darczyńców oraz… Miss World Karolinę Bielawską. Potrzeby są nadal ogromne. Organizatorzy akcji apelują o pomoc.
 

Tysiące woreczków wypełnionych niezbędnymi artykułami

 
Nad całością prac czuwa pani Paulina Kurkowska, pomysłodawczyni i koordynatorka akcji pomocowej „Mama z Mamą” z zespołem.
 
Wolontariusze – głównie kobiety – mieszkające w różnych częściach Polski szyją niewielkie woreczki (tkaninę na nie dostarcza firma Doctor Queen), które potem kolejni wolontariusze – najczęściej uczniowie i ich rodzice – kompletują, oznaczają i wypełniają niezbędnymi produktami.
 
Oprócz żywności (kabanosów, batonów energetycznych, musów owocowo-warzywnych w tubkach, mleka modyfikowanego w buteleczkach 90 ml ze smoczkami), napojów (małe soki w kartonikach ze słomką), kremów na odparzenia, artykułów higienicznych, ważne są specjalne opaski - rodzaj banderolek przypominających zegarek na rękę, na których można zapisać dane dziecka i kontakt, co pomoże odnaleźć dziecko w przypadku, gdyby się zagubiło, co jest w tłumie ludzi na granicy częstym przypadkiem. Takie opaski dostarcza firma Siband.
 
870 fotobueno IN SPIRE 2022 03 29 1219
 

Kto pomaga w akcji i dokąd jadą transporty

Darczyńcami są osoby z Wielkiej Brytanii z Fundacji McArtur Agriculture i White Eagle Club/Klub Orła Białego, które dostarczają artykuły higieniczne i część artykułów spożywczych dla dzieci, a także firmy Herlitz Polska, Asgard, Chocolissimo Polska, SOSW im. Marii Grzegorzewskiej w Pile, Sznurex, Druk Plus, Salko, Baltur, lokalna apteka, darczyńcy prywatni. W zbiórkę towarów włączyła się też Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji z Poznania.
 
Przy pomocy Caritas Piła i Caritas Koszalin Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej worki transportowane są na granicę polsko-ukraińską, a stamtąd nawet o wiele dalej. Trzeci taki transport wyruszył 24 marca (5 palet z zestawami przygotowanymi w ramach akcji „Mama z Mamą”), trwają przygotowania do kolejnego. W transporcie pomógł też InPost Piła.
 
- W tej chwili docieramy przez Caritas z workami głęboko do wschodniej części Ukrainy, gdzie matki z dziećmi wsiadają do pociągów, najczęściej bez niczego i jadą 4 dni do Polski – mówi nam Paulina Kurkowska. – Teraz to tam jest największy dramat, dlatego potrzebujemy zwiększyć zasobność worków o dodatkowe jedzenie. I z tym właśnie jest największy problem, bo brakuje nam darczyńców – dodaje organizatorka akcji pomocowej.
 
870 fotobueno IN SPIRE 2022 03 29 1218 1
 

Nadal są wielkie potrzeby

Mimo hojności darczyńców towarów jest ciągle za mało – tak wielkie są potrzeby. Organizatorzy akcji „Mama z Mamą” nadal apelują o pomoc i wsparcie. I wymieniają najpilniejsze potrzeby.
 
- Najgorzej jest z żywnością. Kabanosy, soczki ze słomką, saszetki z musami dla dzieci, małe mleka oraz sznurki do szycia worków - tego ciągle brakuje – informuje nas Paulina Kurkowska, i także za naszym pośrednictwem liczy na dalszą ofiarność obywateli.
 

Miss World wspiera akcje humanitarne

W promocję i wsparcie akcji humanitarnych, także ,,Mama z Mamą” włączyła się Miss World Karolina Bielawska. W Londynie odwiedziła ona darczyńców z White Eagle Club / Klub Orła Białego i zachęcała do wspierania akcji humanitarnych. Kilka dni później podczas pobytu w Poznaniu Miss World spotkała się z organizatorkami akcji „Mama z Mamą” na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (w jednej z hal targowych znajduję się punkt pomocy i informacji dla uchodźców).
 
- Dostaliśmy szansę na spotkanie z organizatorami Miss World i Karoliną Bielawską – pisze Paulina Kurkowska na profilu społecznościowym akcji i informuje o planach współpracy z Miss World.
 
870 fotobueno IN SPIRE 2022 03 29 1158
 

Każdy może pomóc

Na stronie internetowej (https://mamazmama.pl/) oraz facebookowym profilu akcji ,,Mama z Mamą” znaleźć można podstawowe informacje o idei prowadzonych działań, sposobach pomocy, wysłanych transportach, darczyńcach i potrzebach.
 
- Każdego, kto chciałby wesprzeć akcję w postaci dostawy wymienionych produktów, lub pomóc w inny sposób, zapraszamy do kontaktu - mówi Paulina Kurkowska.
 
Polskie Forum Rodziców objęło akcję ,,Mama z Mamą” patronatem medialnym.
 
O akcji pisaliśmy wcześniej:
 
 
 
 
kadr 870 mama z mamą logo Obszar roboczy 1 OK
 
Autor: wit
Źródło: „Mama z Mamą”, własne
Zdjęcia: Piotr Piaseczny/Foto Bueno; „Mama z Mamą”