– Aby wspomóc rodziny w przygotowaniach do nadchodzących świąt, by upłynęły w radosnej i spokojnej atmosferze, zwracam się do Państwa z apelem o dołożenie wszelkich starań, aby w Państwa miastach i gminach wypłata należnych rodzinom świadczeń wychowawczych, świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego, nastąpiła jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia – zaapelowała do samorządowców Marlena Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej.

500 logo

Jak przypomina minister, Święta Bożego Narodzenia w polskiej tradycji mają szczególny wymiar rodzinny, to wyjątkowy czas, który pozwala świętować w gronie najbliższych.

– Jest to również czas wzmożonych wydatków związanych ze świątecznymi przygotowaniami. Dla wielu rodzin świadczenia z różnych systemów wsparcia materialnego (w szczególności programu „Rodzina 500+”, ale też świadczeń rodzinnych czy świadczeń z funduszu alimentacyjnego) stanowią ważną pozycję domowego budżetu. Zwiększenie wydatków w okresie świątecznym powoduje, że wypłata tych świadczeń w grudniu jest wyczekiwana przez wiele polskich rodzin – zauważa min. Maląg, zwracając się jednocześnie do samorządowców o dołożenie wszelkich starań, aby w poszczególnych miastach i gminach wypłata należnych rodzinom świadczeń wychowawczych, świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego, nastąpiła jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia.

– Uprzejmie informuję, że rząd zabezpieczył środki finansowe na ww. świadczenia w wysokości zgłoszonej przez Państwa urzędy i jednostki organizacyjne, dzięki czemu mogą Państwo zapewnić polskim rodzinom wsparcie materialne, które przyczyni się do godnego spędzenia tego szczególnego okresu – podkreśla pani minister.

Przypomnijmy, świadczenie wychowawcze 500+ jest realizowane w gminach, a w sprawach, w których zastosowanie mają unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, realizują je marszałkowie województw.

autor: kjp
zdjęcie: pixabay.com/pl/