Mieszkanie bez wkładu własnego przyjęte w izbie wyższej
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com

Mieszkanie bez wkładu własnego przyjęte w izbie wyższej

Bez poprawek Senat przyjął ustawę, która wprowadza możliwość zakupu mieszkania na kredyt bez wkładu własnego, będącej częścią pakietu rozwiązań w ramach Polskiego Ładu.
 
Nim trafił pod obrady izby wyższej, rządowy projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego, został pozytywnie zaopiniowany przez połączone sejmowe komisje finansów publicznych i infrastruktury, uzyskując aprobatę większości sejmowej na posiedzeniu w dniu 1 października.


Brak mieszkania przeszkodą

Jak ocenił wówczas Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, brak mieszkania to jedna z najczęściej wskazywanych przez Polaków przeszkód w podjęciu decyzji o założeniu czy też powiększeniu rodziny.

Problemem jest m. in. konieczność zgromadzenia często niemałych środków na wkład własny. Rozwiązanie przynosi projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym jako jeden z instrumentów określonych w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”, realizowany w ramach Polskiego Ładu przyjętego przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego – mówił. – Dla tych, którzy dzięki rosnącym zarobkom osiągnęli już zdolność kredytową, a zakupu nie chcą lub nie mogą odwlekać przez kolejne lata, proponujemy skorzystanie z gwarancji BGK udzielanej na część zaciąganego kredytu – podkreślił wiceminister.


Do 20 proc. kwoty kredytu

W myśl zapisów, państwo za pośrednictwem BGK będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, nie więcej jednak niż 100 tys. zł. – BGK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z urodzeniem się dziecka. Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie 20 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko i 60 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko – informuje bankier.pl.


Ograniczyć ryzyko

Sam kredyt zaś będzie udzielany na okres min. 15 lat w walucie polskiej. Legislator zawarł też w dokumencie mechanizmy, które mają ograniczać ryzyko dodatkowego wzrostu cen mieszkań. – Będzie to wprowadzenie maksymalnego limitu ceny (w tym wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 m kw. powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania. Drugim z możliwych do zastosowania mechanizmów będzie upoważnienie dla Rady Ministrów pozwalające obniżyć, w rozporządzeniu, wysokość współczynników wpływających na ustawowe limity cenowe – podaje PAP.


Limity środków

Ustawa zakłada także stworzenie w BGK Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, a nowe przepisy określają także maksymalne limity środków, jakie z budżetu państwa będą do niego trafiały. Jak wylicza tvn24.pl, w 2022 r. ma być to 100 mln zł; w 2023 r. – 200 mln zł; 2024 r. – 500 mln zł; 2025 r – 700 mln zł; 2026 r. – 900 mln zł; 2027 r. – 1,2 mld zł; 2028 r. – 1,4 mld zł; 2029 r. – 1 mld 650 mln zł; 2030 r. – 1 mld 850 mln zł; 2031 r. – 2 mld zł; 2032 r. – 2 mld 150 mln zł.

Oprac. kp
Źródła: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, tvn24.pl, bankier.pl, PAP
Zdjęcie: Pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar