W dniach 17-19 września odbywa się w Arkadach Kubickiego w Warszawie Kongres Polska Wielki Projekt. Wydarzenie jest pomyślane jako szeroka debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach. Jak podają organizatorzy Kongresu „Mądre, cierpliwe budowanie sprawnych instytucji oraz ponowne zawiązanie rozerwanych więzów zaufania jest zadaniem stojącym dzisiaj przed nami.”

Wśród wielu znakomitych gości, którzy występują podczas tego wydarzenia, jest dr hab. Michał A. Michalski, prof. UAM, kulturoznawca i etyk gospodarczy, zajmujący się m.in. problematyką rodziny w kontekście jej interakcji z kulturą i gospodarką.

Prof. M. A. Michalski, który jest też prezesem fundacji Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, będzie uczestnikiem panelu dyskusyjnego ,,Kultura unieważnienia rodziny” w sobotę, 18 września o godz. 14.00.
 
- Uważam, że oprócz budowania i rozwijania polityki rodzinnej potrzebne jest zarazem poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak do tego doszło, że dziś kondycja rodziny jest tak szczególna – powiedział nam prof. M. A. Michalski. - Udział w kongresie i w tej konkretnej sesji widzę jako szansę na spojrzenie na małżeństwo i rodzicielstwo z perspektywy kultury, a więc norm, wartości i przekonań, które jako społeczeństwo uznajemy za ważne, i które leżą u podstaw naszych codziennych decyzji.

- Dyskusja nad współczesną kulturą, która rzeczywiście coraz częściej unika tematu rodziny, czy go marginalizuje, a niekiedy wręcz negatywnie piętnuje, jest niezmiernie potrzebna, bo chodzi w niej m.in. o odpowiedź na pytanie: dlaczego tak jest i w jaki sposób do tego doszło? Mam wrażenie, że bez takiej dogłębnej analizy nie będziemy w stanie, z jednej strony budować skutecznej polityki prorodzinnej, a z drugiej strony wygenerować atrakcyjnej - szczególnie dla młodego pokolenia - odpowiedzi o charakterze symbolicznym, a nie tylko ekonomicznym, która pomogłaby na nowo odkryć skarb relacji i życia rodzinnego – dodał naukowiec.
 
Obok niego w dyskusji udział wezmą: Paulina Bednarz-Łuczewska, konsultantka i trenerka biznesu, wykładowczyni zarządzania, Krzysztof Mazur - politolog i filozof oraz Nathan Pinkoski z Zephyr Institute w Palo Alto w Kalifornii.

W programie Kongresu, obok zagadnień dotyczących rodziny, znalazła się też tematyka demografii. Sporo miejsca poświęcono kulturze, historii, bezpieczeństwu, gospodarce, zagadnieniom dotyczącym Polski w strukturach UE oraz sprawom publicznym.

Kongres objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Szczegółowe informacje o programie Kongresu TUTAJ.

oprac. wt
 
Na zdjęciu wiosenna edycja Kongresu Polska Wielki Projekt

Zdjęcie: materiały prasowe Kongresu Polska Wielki Projekt