Już ponad 6 tys. osób podpisało apel do Prezydenta Poznania i Starosty Powiatu Poznańskiego w sprawie zapewnienia wystarczającej liczby miejsc w szkołach średnich aglomeracji poznańskiej dla dzieci zdających egzamin ósmoklasisty w roku 2023. Akcja nadal trwa.
 
Chodzi o tzw. podwójny rocznik dzieci urodzonych w latach 2008-2009. Urodzeni wtedy obecni ósmoklasiści rozpoczęli naukę w szkołach w roku 2015. Obowiązek szkolny dla sześciolatków został zniesiony na początku 2016 roku.
 
870 kadr pexels rodnae productions 8500647
 

Miejsc zabrakło, winnych też

W tym roku tysiące ósmoklasistów nie dostało się do wybranych szkół po pierwszym naborze, w drugim przyjęci zostali do – na ogół – przypadkowych placówek, które dysponowały jeszcze miejscami. Jednak zdarzyło się, że nawet po rozpoczęciu roku szkolnego uczniowie nie byli przypisani do żadnej ze szkół. O nerwach i frustracji młodzieży i rodziców można by dużo pisać.
 
Jak to często bywa – nikt nie poczuwa się do winy i odpowiedzialności za taki bałagan. Warto zaznaczyć, że obowiązek zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc w szkole ponadpodstawowej i ponadgimnazjalnej to zadanie samorządu, który jest odpowiedzialny za ustalenie sieci szkół na danym terenie. Odbywa się ono po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty.
 
870 school 5937783 1280
 

Czy można było zapobiec chaosowi?

Temat na pewno jest złożony – nie da się zwiększać ilości klas bez ograniczeń, podobno brakuje też nauczycieli, do placówek edukacyjnych przyjęto też dużą liczbę uczniów z ogarniętej wojną Ukrainy – jednak problem znany był już wcześniej (czyli w przypadku podwójnego rocznika od roku 2009, kiedy to wprowadzono obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich, a w przypadku uczniów z Ukrainy od wiosny br.). Czy nie można było więc skutecznie zapobiec aż takiemu chaosowi?
 

Gdzie znaleźć i podpisać apel

 
870 school 649384 1280
 
Oprócz zapewnienia wystarczającej liczby miejsc w szkołach średnich aglomeracji poznańskiej dla dzieci zdających egzamin ósmoklasisty w roku 2023, autorzy i sygnatariusze petycji wzywają też samorządowców do stworzenia odpowiednich warunków nauki dla podwójnego rocznika z uwzględnieniem różnych potrzeb i możliwości dzieci, które rozpoczęły edukację w wieku 6 oraz 7 lat.
 
Apel zamieszczono na stronie naszademokracja.pl i TAM też zbierane są podpisy (wszystko odbywa się w formie elektronicznej). Do dziś (2 listopada) apel podpisało ponad 6 tys. osób, a ich liczba cały czas dynamicznie rośnie.
 
 
CZYTAJ TAKŻE:
 
 
 
Oprac.: wit
Źródło: naszademokracja.pl, gov.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com