Dla nauczycieli zmiany w Polskim Ładzie są korzystne lub co najmniej neutralne. Na reformie zyskają nauczyciele o zarobkach do 5 700 zł brutto miesięcznie. Nauczyciele z pensją brutto między 5 701 a 11 141 zł mogą z powodzeniem korzystać z preferencji podatkowej dla klasy średniej przekonuje Ministwerstwo Edukacji i Nauki.
 
Jak przypomina resort, w Polsce jest ponad 611 tys. nauczycielskich etatów, a największą grupę (przeszło 60 proc.) stanowią tutaj nauczyciele dyplomowani (mianowanych jest niemal 19 proc., kontraktowych – 17 proc., a 3 proc. to stażyści).
 
Dziś przeciętne miesięczne wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi 3.538 zł brutto. Według wyliczeń MEN, taki nauczyciel zyska na Polskim Ładzie aż 144 zł miesięcznie „na rękę”, czyli aż 1.728 zł rocznie.
 
W przypadku nauczyciela kontraktowego, którego średnie wynagrodzenie wynosi 3.927 zł brutto, miesięczny "zysk" w związku z wprowadzenim Polskiego Ładu wynosił będzie 118 zł netto, czyli 1.416 zł w skali roku.
 
Nauczyciel mianowany z kolei, który legitymuje się dziś wynagrodzeniem brutto na poziomie 5.094 zł dzięki reformie zyska 40 zł, co daje rocznie 480 zł netto.
 
Dla nauczyciela dyplomowanego z wynagrodzeniem brutto na poziomie 6.510 zł reforma ma być natomiast "neutralna".
 
– W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 r. wyższe wynagrodzenie netto otrzymają nauczyciele stażyści, kontraktowi oraz mianowani. W przypadku nauczycieli dyplomowanych zmiany w sposobie naliczania wynagrodzenia netto będą neutralne. Szacowany wzrost wynagrodzenia netto otrzymywanego przez ww. nauczycieli, w skali roku to kwota ok. 240 mln zł – konkluduje Ministwerstwo Edukacji i Nauki.
 
ZOBACZ KONFERENCJĘ PRASOWĄ W KPRM:
 
 
CZYTAJ TAKŻE: