Jeśli w Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim czy Zielonej Górze dzieci nie będą narzekały na nudę w czasie zimowych ferii, to co dopiero powiedzieć o Kielcach? Stolica Świętokrzyskiego absolutnie stanęła na wysokości zadania, a ilość atrakcji dla najmłodszych AD 2022 jest po prostu imponująca!

17 stycznia ponad 25 tysięcy kieleckich uczniów rozpoczęło dwutygodniowy „zimowy” wypoczynek. Miejskie placówki i nie tylko przygotowały dla dzieci i młodzieży bogatą ofertę warsztatów, spotkań, zajęć i spacerów. W telegraficznym skrócie prezentuje ją kielecki magistrat na stronie kielce.eu.

Nauczą się żonglerki

Co oferuje Młodzieżowy Dom Kultury? Tam bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży będą się odbywały zarówno przed południem jak i po południu. Jak czytamy, będzie można zaprzyjaźnić się ze skrzypcami, gitarą, pianinem czy instrumentami dętymi, a w programie są również warsztaty z malarstwa i rzeźby oraz choreograficzne. – Chętni nauczą się żonglerki, która poprawia m.in. koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację, refleks i uczy cierpliwości. Szare komórki będzie można rozruszać na zajęciach szachowych – czytamy. Pełna oferta na ferie z Młodzieżowego Domku Kultury (mdkkielce.pl).

Spotkania ze sztuką

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat na zajęcia plastyczne „Spotkania ze sztuką”, które będą organizowane w formie zdalnej przez okres ferii zimowych. – Na zajęciach dzieci obejrzą wystawę „Kapitał sztuki”, będącą prezentacją prac artystów z regionu świętokrzyskiego. Dzieci i młodzież poznają różne gatunki i dziedziny sztuk plastycznych. Nauczą się je rozróżniać i poznają ich cechy charakterystyczne. Same wykonają własne dzieło, nawiązujące problematyką do wystawy. Zajęcia mogą być przeprowadzone za pośrednictwem Skypa – informuje BWA. Zajęcia są bezpłatne. Więcej na stronie Biura Wystaw Artystycznych (bwakielce.art.pl).

Ferie z Geonaturą

W Centrum Geoedukacji, w terminie do 25 lutego chętni spróbują sił w szlifowaniu i polerowaniu skał, a także dowiedzą się jak zbudowane są kwiaty czy wykonają samodzielnie preparaty mikroskopowe komórek roślinnych.

– W Centrum Geoedukacji można uczestniczyć w warsztatach geologicznych i botanicznych.  Oferta „Ferie z Geonaturą” obejmuje zarówno zajęcia dla osób indywidualnych jak i grup zorganizowanych. Zwiedzanie wystawy CHRONOS oraz warsztaty są bezpłatne, wymagana jest jednak  wcześniejsza rezerwacja. Warsztaty geoprzyrodnicze w ramach tzw. FERII Z GEONAURĄ , prowadzone będą przez edukatorów  z Centrum Geoedukacji i Ogrodu Botanicznego. Zajęcia odbywać się będą w Centrum Geoedukacji, w terminie  ferii tj. od 18 stycznia do 25 lutego 2022 r. (od wtorku do piątku), w określonych godzinach (szczegóły poniżej). Natomiast zwiedzanie wystawy CHRONOS  w Centrum Geoedukacji będzie możliwe od wtorku do niedzieli. Czas trwania pojedynczego warsztatu to ok. 45 min. – wylicza Geonatura Kielce. Szczegółowy plan zajęć dostępny jest na stronie Geonatura Kielce (geonatura-kielce.pl).

Warsztaty teatralne

Teatr Pegaz działający w Kieleckim Centrum Kultury zorganizuje 24 i 26 stycznia darmowe warsztaty teatralne dla młodzieży. Niewykluczone, że jeżeli komuś spodoba się rola aktora, będzie mógł w przyszłości dołączyć do zespołu teatralnego „Pegaz”.

– Zapraszamy młodzież na warsztaty teatralne w Kieleckim Centrum Kultury w poniedziałki i środy (24 i 26 stycznia), od godziny 11.00 do 13.00. W programie zajęć: Zabawy teatralne–rozwijanie twórczej wyobraźni aktorów; Technika i estetyka mowy (kultura mowy scenicznej, nauka dykcji i prawidłowej artykulacji), Elementy reżyserii teatralnej (ruch sceniczny w teatrze, monolog, dialog, sceny zbiorowe w sztuce teatralnej), Poznawanie techniki gry aktorskiej oraz rozwijanie osobowości związane pracą aktora nad sobą w twórczym procesie realizacji.

– Niektórzy byli członkowie teatru zostali zawodowymi aktorami grającymi w filmach i występującymi na deskach teatrów w całym kraju. Uczestnicy warsztatów mogą w przyszłości należeć do zespołu teatralnego „Pegaz’ i występować w warunkach profesjonalnych w Kieleckim Centrum Kultury. Udział w zajęciach jest bezpłatny – zachęca KCK. Więcej na profilu wydarzenia Teatru Pegaz (facebook.com).

Twórcza ferajna

Kieleckie Centrum Kultury w pierwszym tygodniu ferii uruchomi Zimową Małą Akademię Sztuk Pięknych dla dzieci i młodzieży „Twórcza ferajna”. Motywem przewodnim zajęć jest animacja poklatkowa. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie zakamarków i scen KCK-u. Koszt udziału w zajęciach 200 zł.

– Uczestnicy stworzą ekipę filmową, która na podstawie wymyślonej lub wybranej historii wykona storyboard, przygotuje scenografię i postaci/lalki bohaterów opowieści oraz wykona zdjęcia poklatkowe, z których złożymy animację. Przy okazji obejrzymy trochę filmów animowanych znanych artystów i stworzymy elementy planu zdjęciowego w wybranych technikach plastycznych. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie zakamarków i scen Kieleckiego Centrum Kultury Każdego dnia zajęcia podzielone są na dwa bloki z przerwą na odpoczynek/przekąskę lub zabawę na wyspie dziecięcej w KCKu – zapraszają organizatorzy. Plan zajęć można znaleźć na stronie Galerii „Winda” (galeriawinda.pl).

Ferie z tańcem

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na bezpłatne warsztaty, które odbędą się w dniach 25-28 stycznia 2022 roku.

– Serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty taneczne „Ferie  z Tańcem”,  które odbędą się  w dniach 25-28.01. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, zajęcia będą odbywać się w ramach akcji „Zima w Mieście 2022”. Na warsztaty zapraszamy do siedziby Szkoły Kieleckiego Teatru Tańca (plac Konstytucji 3 Maja 3). Każdego dnia czekają na uczestników inne zajęcia taneczne podzielone ze względu na wiek oraz stopień zaawansowania, które umożliwią  zapoznanie się z różnorodnymi technikami tanecznymi m.in. taniec klasyczny, jazz, modern jazz, lirycal jazz, funky jazz, disco dance, hip hop, taniec współczesny oraz cheerleading. W warsztatach może wziąć udział każdy chętny, dlatego zachęcamy do aktywnego spędzenia czasu w ostatnich dniach tegorocznych ferii – zaprasza KTT. Harmonogram warsztatów na stronie Kieleckiego Teatru Tańca (ktt.pl).

„Odkrywcy i Spryciarze”

Jeżeli ktoś miałby ochotę na zagadki, odkrywanie tajemnic, spróbowanie swoich sił w kręglach, grze w cymbergaja czy bilboquet, to może zaglądać do Muzeum Zabawek i Zabawy. Jak informuje kielceki magistrat, w pierwszym tygodniu ferii zimowych uczestnicy zmierzą się z „Zaszyfrowaną historią budynku” oraz „Strasznymi zabawkami”, a kolejny to przygoda z kilkoma dawnymi zabawami i grami. Nie zabraknie też warsztatów robienia zabawek inspirowanych zimą. Koszt udziału w zajęciach to 20 zł od osoby.

– Tydzień zabaw poświęcony zagadkowym wyzwaniom, uczestnicy będą mieli za zadanie odkrycie tajemnic i zrealizowanie aktywnych wyzwań. Działania skierują gości do piwnic, zobaczą straszne zabawki, poznają ich tajemnice oraz historie miejsca, w którym mieści się Muzeum – zachęca Muzeum Zabawek i Zabawy. Zainteresowani mogą zaglądać na stronę Muzeum Zabawek i Zabawy (muzeumzabawek.eu).

„Spelndor Cathedralis”

Tradycyjnie nie próżnuje też Muzeum Historii Kielc, które zachęca, żeby wykorzystać czas wolny na zwiedzanie: wystawy czasowej „Spelndor Cathedralis”, wystawy stałej „Z dziejów Kielc” oraz na warsztaty i spacery. Jak czytamy, historycy zabiorą chętnych na poszukiwanie zabytków naszego miasta, zdradzą tajemnice starych ulic i poprowadzą uczestników śladami mniejszości. Koszt udziału w zajęciach: 7 zł od osoby. Szczegółowe informacje na stronie Muzeum Historii Kielc (mhki.kielce.eu).

Seria eksperymentów

Nie gdzie indziej jak w Energetycznym Centrum Nauki. W pierwszym tygodniu do 21 stycznia będzie można dowiedzieć się dlaczego czujemy zapachy, jak rozwijały się pachnidła i stworzyć własną nutę zapachową.

– Zapachy są bardzo ważne w życiu człowieka. Sięgamy po nie, gdy chcemy sprawić radość bliskiej osobie wyjątkowym prezentem, jak i dla poprawy własnego nastroju. I choć mogłoby się wydawać, że perfumy są luksusowym symbolem obecnych czasów to miały swój początek już w prehistorii. Jak dalej przebiegał rozwój pachnideł i od jakiego czasu możemy mówić o rozkwicie branży perfumeryjnej? Czy aby tworzyć własne perfumy musimy mieć ponadprzeciętnie rozwinięty zmysł powonienia? Nie pozwól, aby odpowiedzi na te pytania przeszły Ci koło nosa, skomponuj własną nutę zapachową i „poczuj miętę” do nauki – tłumaczy ECN.

Drugi tydzień to seria eksperymentów zachęcających do obserwowania świata w praktyce i kreatywnego myślenia.

– Uważna obserwacja świata w praktyce okazuje się bardzo przydatna. Czy wiesz, jak powstały piramidy? Co łączy dźwig i ramię człowieka? Czy gazy i ciecze są w stanie napędzić urządzenie? Myśl jak kreatywny inżynier! Obserwuj! Projektuj! Konstruuj! Bilet na warsztaty kosztuje 18 zł. Wszystkie informacje o biletach i harmonogram zajęć na stronie Energetycznego Centrum Nauki (ecn.kielce.pl).

Projektowanie dla dzikich

W czasie czterodniowych warsztatów od 25 do 28 stycznia dzieciaki poznają zwyczaje dzikich lokatorów oraz zaprojektują i stworzą dla nich zimowe schronienia. Na zajęcia „Miasto zwierząt, projektowanie dla dzikich mieszkańców” Instytut Dizajnu zaprasza dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Koszt udziału w warsztatach to 25 zł od osoby. Zapisy: telefoniczne w godz. 9:00 – 16:00 pod nr tel.: 790 764 596.

– Jak dizajn pomaga zwierzętom i owadom żyjącym w mieście? I dlaczego projektowanie nie może się skupiać wyłączenie na człowieku? O tych zagadnieniach będziemy rozmawiać podczas tegorocznych ferii w Instytucie Dizajnu, na które zapraszamy młodzież w wieku 8-12 lat. W czasie 4-dniowych zajęć uczestnicy poznają zwyczaje dzikich lokatorów oraz zaprojektują i stworzą dla nich zimowe schronienia. Gotowe obiekty zostaną umieszczone w przestrzeni miejskiej. Uczestnicy warsztatów przygotują również własne torby i kotyliony z wzorami inspirowane tytułowym „Miastem Zwierząt”. Zajęcia odbywają się w ramach nowego cyklu „Projektując aktywizm” – podaje Instytut Dizajnu w Kielcach.

Szczegóły na stronie Instytutu Dizajnu (idkielce.pl).

Cykl spotkań

Młodzi ludzie – jak podkreśla kielecki UM, będą mogli rozwijać swoje pasje. – Dom Kultury proponuje stworzenie pejzażu malowanego wełną w Zimowym Atelier, cykl spotkań poświęconych różnym technikom fotografii z Marcinem Michalskim, zajęcia wokalne z Andrzejem Wolskim, Mają Wojtaszek i gościem specjalnym – Katarzyną Lisowską. Na tym nie koniec, bo chętni będą mieli okazję także roztańczyć się na warsztatach z Kamilą Marzec. Udział w zajęciach to koszt od 40 do 210 złotych.

– Serdecznie zapraszam do skorzystania z naszej oferty programowej, którą przygotował Dom Kultury „Zameczek” oraz filia OK „ Ziemowit” – zachęca szefowa placówki. Zobacz ofertę DK Zameczek (zameczek-kielce.pl).

Spacery i wycieczki

Młodzi mieszkańcy Kielc – jak odnotowuje kielecki magistrat – będą mieli okazję obcować ze sztuką. – Ośrodek Kultury „Ziemowit” filia DK Zameczek zaprasza nie tylko na zajęcia twórcze i artystyczne w swoich pomieszczeniach, ale proponuje też spacery i wycieczki, wyjścia do kina i teatru oraz zajęcia sportowe. Oferta podzielona jest na dwa turnusy: od 17 do 21 stycznia oraz od 24 do 28 stycznia. Odpłatność za tydzień wynosi 350 zł. Ośrodek Kultury Ziemowit zaprasza (ziemowit-kielce.pl).

Bibliotekarze w teren

Miejska Biblioteka Publiczna w tym roku nie organizuje zajęć dla najmłodszych w swoich filiach, ale – co warte odnotowania – bibliotekarze dotrą do tych, którzy będą spędzać czas w świetlicach i przedszkolach. Wówczas nie zabraknie oczywiście czytania książek, gier, zabaw układanek i zagadek. Biblioteka – jak czytamy – cały czas zachęca dzieci i młodzież, żeby w okresie ferii zimowych oderwać się od komputerów i dzięki książkom przeżyć niezwykłe przygody. Więcej czytelniczych ciekawostek można znaleźć na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej (http://mbp.kielce.pl/).

Na mediatecznym dywanie

Tymczasem Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach zaprasza codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 12:00 na „Zimowe czytanie na mediatecznym dywanie” (szczegółowy program na stronie (wbp.kielce.pl). Zajęcia są oczywiście bezpłatne i otwarte dla wszystkich małych czytelników. Co więcej, placówka organizuje także spotkania dla grup zorganizowanych.

„Magiczne Anioły”

Dom Kultury Białogon do 21 stycznia zaprasza na doroczne wydarzenie muzyczne odbywające się w sercu Gór Świętokrzyskich – „Muzyczną Kuźnię”.  W drugim tygodniu placówka proponuje całodzienną opiekę w cenie 200 złotych. 24.01: spotkanie organizacyjne, zapoznanie uczestników z zasadami bezpieczeństwa i planem zajęć akcji zimowej; warsztaty ceramiczne – „Magiczne Anioły”; turniej gier planszowych, zabawy ruchowe i sprawnościowe. 25.01: wyjście do kina – film „Sing 2”; zajęcia plastyczne – rysujemy ilustrację do obejrzanego filmu „Sing 2”. 26.01: warsztatowe spotkanie z aktorem Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”; zajęcia muzyczne – nauka zimowej piosenki, muzyczne zabawy ruchowe. 27.01: wycieczka do Wioski Świętego Mikołaja w Bałtowie – zwiedzanie i zajęcia warsztatowe. 28.01: wyjście do Muzeum Zabawy i Zabawek – zwiedzanie ekspozycji i zajęcia warsztatowe; spacer do lasu, szukamy tropów zwierząt, poznajemy gatunki drzew iglastych.

Wolna Strefa

O liczne atrakcje dla młodych ludzi w czasie ferii tradycyjnie zadbały Kluby Wolna Strefa w Kielcach (klubu działają przy ulicach: Orlej 4, Jeziorańskiego 53, Żeromskiego 44, Naruszewicza 23, Karczówkowskiej 36, Oboźnej 5, Posłowickiej 98 oraz Na Stoku 98.), a każda placówka przygotowała swój program. Wśród propozycji znajdziemy warsztaty muzyczne, instrumentalne, wizażu, fotograficzne, wycieczki, gry, zabawy, quizy oraz zajęcia i turnieje sportowe. Pełnej oferty można szukać na stronie Klubów Wolna Strefa (wolnastrefa.pl).

Kreatywnie w klubach

Kluby Osiedlowe Miniatura, Polonez i Słoneczko (facebook.com) proponują warsztaty muzyczne, plastyczne i teatralne. W ofercie także coś dla miłośników sportu. – Przygotowaliśmy dla Państwa atrakcyjną ofertę warsztatów obejmujących m.in.: warsztaty muzyczne, warsztaty plastyczne, warsztaty teatralne, zajęcia sportowo-rekreacyjne oraz bloki zabaw integracyjno-wychowawczych. Informacje i zapisy pod nr telefonu: 509 642 361. Ilość miejsc w grupie jest ograniczona do maksymalnie 15 osób – podają organizatorzy.

Spektakle i warsztaty

Muminki, Czerwony Kapturek, Kopciuszek czy Koziołek Matołek? A może Złota Rybka, Brzuchatek albo Tygrys Pietrek? Z którym z naszych bajkowych bohaterów chciałbyś się spotkać i poznać jego przygody? – Przez dwa tygodnie ferii zimowych,  do 30 stycznia, zapraszamy widzów teatru „Kubuś” na przedstawienia pełne zabawnych, wzruszających i fascynujących wydarzeń oraz poruszające ważne dla najmłodszych tematy – informuje Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego. – Oprócz spektakli w naszym feryjnym programie znalazły się również bezpłatne warsztaty edukacyjne dla dzieci, w ramach akcji Świętokrzyska Akademia Bezpieczeństwa, na temat podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się na drodze i poza nią, które poprowadzi sierż. szt. Małgorzata Perkowska-Kiepas – profilaktyk społeczny, pełniący służbę w Wydziale Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Nasi widzowie zaopatrzeni zostaną nie tylko w kilka przydatnych porad i wskazówek, ale również odblaski, które realnie zwiększą ich bezpieczeństwo.

Pełny program ferii z Teatrem Kubuś (teatrkubus.pl).

Darmowy basen

W ramach akcji „Sportowe ferie z MOSiR-em”, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przez cały okres ferii zimowych, od poniedziałku do piątku, proponuje darmowe wejścia na miejskie pływanie oraz bezpłatne lekcje pływania. Wystarczy jedynie okazać legitymację szkolną. Więcej o sportowych feriach z MOSiR-em (mosir.kielce.pl).

Dla fanów nart i snowboardów

W Kielcach oczywiście nie brakuje także zimowych atrakcji, jeśli oczywiście aura nie zawiedzie. – Fani nart i snowboardów pojeżdżą oczywiście na Stadionie i na Telegrafie. Na obu naszych stokach trasy mają pół kilometra długości. Na miejscu działają szkółki i wypożyczalnie. Zawiedzeni nie będą miłośnicy ślizgawek, którzy mogą odwiedzać Lodowisko „Telegraf” oraz Lodowisko „Stadion” – wylicza magistrat. Pełną ofertę zajęć i atrakcji obu obiektów znajdziemy na stronach: Centrum Sportowo Rekreacyjne Stadion (stadion.kielce.pl) oraz Telegraf Kielce (telegrafkielce.pl).

oprac.: kjp
źródło: kielce.eu
zdjęcie: commons.wikimedia.org