17 stycznia rozpoczynają się ferie dla uczniów województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Dla samej młodzieży to radosny czas odpoczynku od szkolnych obowiązków, dla rodziców natomiast wyzwanie jak swoim wychowankom zagospodarować wolne dwa tygodnie lub chociaż część tego czasu, by nie sprowadził się on do trybu siedzącego z telefonem w ręku, lub laptopem na kolanach, interaktywnych gier z rówieśnikami, czy przeglądania zasobów Internetu.
 

Kulturalnie dla młodych

Zimowa aura w kraju dopisuje, stąd zapewne część dzieci i młodzieży wybierze zabawy na powietrzu. Tu jednak, przynajmniej dla najmłodszych, wymagana jest opieka osób dorosłych.
 
Warto zastanowić się nad zajęciami, które w okresie ferii organizują różne placówki kulturalne. W poprzednim materiale przedstawiliśmy ofertę zajęć feryjnych w Poznaniu, poniżej piszemy o propozycjach przygotowanych w mniejszym ośrodku miejskim województwa kujawsko-pomorskiego – Chełmnie.
 
Zróżnicowana ofertę aktywnego, a do tego kreatywnego spędzenia wolnego czasu posiada na przykład Chełmiński Dom Kultury. Niektóre z zajęć są bezpłatne, inne wymagają opłat od 5 do maksymalnie 25 zł.
 

Dziennikarstwo cię ośmieli

Młodzież powyżej 15 roku życia będzie mogła uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich. Zajęcia obejmą ćwiczenia z zakresu emisji głosu, porady jak przezwyciężać wstyd, blokady, strach w kontaktach z innymi oraz przy wystąpieniach na forum publicznym oraz zapoznanie się z profesjonalnym sprzętem technicznym używanym w mediach. Zwieńczeniem dwugodzinnych warsztatów będzie nagranie przez uczestników zajęć audycji radiowej, a także przygotowane materiały multimedialne, które w formie cyfrowej na pamiątkę otrzyma każdy z biorących udział w warsztatach.
 
Dla młodszych dzieci, powyżej 6 lat, przygotowano warsztaty radiowe „HALO, HALO! Nadajemy audycję z dziećmi”, na których poćwiczą dykcję, oddech, dowiedzą się jak pokonywać tremę przed wystąpieniami publicznymi i nagraniami. Efektem warsztatów będzie audycja radiowa stworzona przez ich uczestników.
 

Aktorstwo, sztuki plastyczne, muzyka i… żonglowanie

Zespół ChDK przygotował też kilka zajęć o charakterze artystycznym. Przez dwa tygodnie odbywać się będą warsztaty aktorskie, które nacisk położą na wyrażanie się bez słów. Przewidziano takie formy ekspresji jak pantomima, teatr lalkowy oraz teatr tańca. Efektem dwutygodniowej pracy będzie wystawienie wspólnego spektaklu.
 
W ramach zajęć plastycznych przewidziano warsztaty tworzenia graffiti na (kartonowych) pociągach, ręcznego tworzenia naklejek artystycznych (tzw. „wlepów”) oraz twórczego przeobrażania puszek po farbach w aerozolu i malowania na tkaninach.
 
Ośmiolatki i starsze dzieci zaproszone są na „nieNaDęte zajęcia muzyczne”, a maluchy (2-5 lat) na zajęcia umuzykalniające oraz animacje i zabawy dla najmłodszych.
 
Oryginalną propozycją są zajęcia uczące żonglowania.
 
- Największą popularnością cieszą się nasze warsztaty artystyczne – powiedziała Natalia Chachowska, specjalistka z sekretariatu ChDK i instruktorka tańca. – Króluje graffiti, malowanie na tkaninach oraz ,,wlepki”. Na te zajęcia mamy najwięcej zgłoszeń.
 

Najlepsi z dziećmi

Chełmiński Dom Kultury zadbał, by warsztaty z dziećmi i młodzieżą poprowadzili profesjonaliści – dziennikarka i prezenterka radiowa i telewizyjna, projektant ubioru, kostiumograf i twórca graffiti, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dyplomowani muzycy, artysta sceniczny – uczestnik programu „Mam talent” oraz doświadczeni animatorzy zabaw z dziećmi. Skąd taki dobór prowadzących?
 
- Zadbała o to nasza specjalistka do spraw animacji i kultury, która zaprosiła artystów i animatorów z różnych stron Polski – poinformowała nas Natalia Chachowska.
 
Szczegóły zajęć są dostępne na stronie internetowej.
 
Zapisów dzieci na zajęcia można dokonywać mailowo lub telefonicznie:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: +48 56 686 48 08
 
Warto też sprawdzić oferty lokalnych ośrodków kultury najbliżej miejsca zamieszkania. Większość z nich w okresie ferii oferuje zajęcia dla dzieci i młodzieży. Szkoda nie skorzystać z tych najciekawszych.
 
Autor: wt
Źródło: chdk.pl
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com