FERIE 2022: Co przygotował Gorzów Wielkopolski?

FERIE 2022: Co przygotował Gorzów Wielkopolski?

„Przebojowa Zima w mieście z Radiem Zet” jest jedną z wielu atrakcji zimowych ferii przygotowanych przez gorzowski magistrat. Lokalne  instytucje kultury przygotowały ponadto dla najmłodszych zajęcia teatralne, ceramiczne, rękodzielnie, warsztaty tematyczne i oczywiście półkolonie.

Podobnie jak w całym województwie lubuskim, tegoroczne ferie zimowe w Gorzowie rozpoczną się 17, a zakończą 30 stycznia. 

Przebojowa Zima w mieście

Największą atrakcją przygotowaną przez gorzowski Ośrodek Sportu i Rekreacji będzie odbywająca się w dniach 21-23 stycznia „Przebojowa Zima w mieście z Radiem Zet”. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miejskiego, Gorzów jest jednym z sześciu miast, do których zawita ekipa Radia Zet z zimowymi atrakcjami, a w czasie trwania eventu na miejscu obecni będą dziennikarze i zrealizują relacje reporterskie z Gorzowa na ogólnopolską antenę.

– W ramach imprezy zaplanowano montaż syntetycznego lodowiska z darmową wypożyczalnią łyżew, lodowo-śnieżnej górki do zjazdu na oponach, strefy do snowboardu i toru do biegówek. Do dyspozycji uczestników eventu będą instruktorzy i opiekunowie, którzy pomogą korzystać z atrakcji i nauczą pierwszych kroków na desce snowboardowej czy łyżwach.

Impreza odbywać się będzie na Starym Rynku w piątek (21 stycznia), od 16.00 do 20.00; w sobotę (22 stycznia) od 12.00 do 20.00 oraz w niedzielę (23 stycznia) od 10.00 do 15.00.

Ferie w klubie, czyli dobra zabawa zimą

Klub Kultury MCK Jedynka (ul. Chrobrego 9) w dniach 17 – 21 stycznia (w godz. 10.00-14.00) zaprasza na zajęcia profilaktyczno-wychowawcze dla dzieci klas I-VI z dzielnicy Śródmieście. Program obejmuje m.in. gry i zabawy terenowe, sportowo-rekreacyjne, warsztaty tworzenia bransoletek, zimowych witraży oraz masek karnawałowych, seans filmowy, nauka dawnych wierszy i piosenek, bal maskowy. Wstęp na zajęcia jest wolny, a zapisy przyjmowane są klubie lub telefonicznie (95 722 65 27).

Na podobne zajęcia w dniach 24-28 stycznia (w godz. 10.00 - 14.00) zaprasza także Klub Kultury MCK Zodiak (ul. Słoneczna 62a). Dzieci w wieku 7 do 12 mają wstęp wolny (zapisy w klubie lub telefonicznie –785 187 282).

„Kto tam?” i „Czekoladownik”

Spektakl Teatru Uszyty „Kto tam?” – w wykonaniu aktorów z Krakowa (obsada: Katarzyna Kopczyk i Andrzej Kopczyk) odbędzie się  15 stycznia o godz. 10.00 w sali widowiskowej MCK przy ul. Drzymały 26.

17 i 31 stycznia z kolei Klub Kultury MCK Zodiak (ul. Słoneczna 62a) od godz. 17.00 zaprasza na warsztaty ceramiczne dla dzieci prowadzone przez Beatę Jurkiewicz-Sitko. W programie praca z masą ceramiczną oraz szkliwienie przedmiotów wykonanych na poprzednim spotkaniu. Dzięki temu uczestnicy poznają różnorodne techniki modelowania ręcznego. Wstęp wolny. Zapisy i informacje: 785 187 282, 697 290 160.

Ta sama placówka 20 stycznia (od godziny 17.00) organizuje warsztaty rękodzieła dla najmłodszych „Czekoladownik”, podczas których najmłodsi stworzą ozdobną kartkę upominkową z miejscem na czekoladę. Zapisy w klubie oraz pod numerem: 785 187 282.

Ferie w Domu Muz

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta jest organizatorem Ferii w Domu Muz. Ośmiogodzinne półkolonie dla dzieci w wieku 7-10 lat odbywać się będą w dniach 17-28 stycznia w Zespole Willowo-Ogrodowym przy ul. Warszawska 35, w dwóch turnusach.

„W pięć dni dookoła świata” jest hasłem przewodnim pierwszego z nich (17-21 stycznia). – Uczestnicy turnusu obejrzą znajdujący się w zbiorach muzeum model statku najsłynniejszych morskich podróżników i poznają historie ich legendarnych żaglowców. Dowiedzą się, dokąd dotarł Krzysztof Kolumb, kto dopłynął tam, gdzie on zmierzał i jaki żeglarz po raz pierwszy w historii odbył wyprawę dookoła świata. Ponadto dzieci wykonają prace plastyczne związane z odkrytymi lądami i poznają tajniki żeglarskiego życia – wylicza UM w Gorzowie.

Tytuł drugiego turnusu (24-28 stycznia) brzmi z kolei „Odkrywcy zapomnianych zawodów”. Tutaj uczestnicy poznawać będą warsztaty rzemieślników parających się dawnymi, zapomnianymi zawodami oraz zagłębią się w ich historie oraz odkryją tajniki produkowanych przez nich wyrobów. Szewc, kaletnik, krawiec, wikliniarz czy garncarz – tematem każdego dnia będzie inny zakład rzemieślniczy.

Koszt udziału w półkoloniach odbywających się od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 wynosi 450 zł za turnus.

„Muzealny kolekcjoner, a jednak działa!”

Filia Muzeum Lubuskiego – Spichlerz w dniach 17-21 stycznia zaprasza zaś na warsztaty „Muzealny kolekcjoner, a jednak działa!”. Ich uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić działanie przedmiotów pochodzących ze zbiorów Muzeum, które dziś mogą stanowić dla nich zagadkę, ale jeszcze do niedawna były na co dzień używane przez ich babcie czy prababcie. Jakie muzealia? Poniedziałek – wirówka do soków, wtorek – stalówka, środa – magiczna latarnia, czwartek – liczydło biurowe, a w piątek – gramofon.

„Z archeologią przez świat”

Uczestnicy odbywających się w dniach 17-21 stycznia w Muzeum Grodu Santok warsztatów pod takim tytułem dowiedzą się, czym zajmuje się archeologia, z jakich metod badawczych korzysta oraz na czym polega jej wyjątkowość na tle innych dyscyplin naukowych. Poznają najciekawsze stanowiska archeologiczne z pięciu kontynentów: poniedziałek – Europa, wtorek – Afryka, środa – Azja, czwartek – Ameryka Północna i Południowa, piątek – Oceania oraz oceany. Jak czytamy, dawkę wiedzy uzupełnią zajęcia plastyczne, nawiązujące tematyką do zaprezentowanych wcześniej odkryć i historycznych wydarzeń. Koszt: 20 zł / dzień; wiek uczestników: 7-10 lat.

„Zimowe skarby muzeum”

Zespół Willowo-Ogrodowy Muzeum im. Jana Dekerta (Warszawska 35) zaprasza w dniach 24-28 stycznia na zajęcia „Zimowe skarby muzeum”. Odbywać się będą w godz. od 9:00 do 12:00; koszt wynosi 25 zł / dzień. Wiek uczestników: 7-10 lat.

Jak czytamy, dzieci ruszą na poszukiwanie zimowych przygód poprzez namalowanie na płótnie obrazu zimowego, wykonają zimowy kuferek muzealny, zrobią własnoręcznie zimową kusudamę oraz wykonają drzewo genealogiczne w scenerii zimy.

I tak, poniedziałek to „Obraz na płótnie” (co kojarzy nam się z zimą i feriami?), wtorek to „Zimowe skarby” (drewniany kuferek, a w nim sanki z gliny, bałwanek oraz mała śnieżynka z papieru lub mini płótno pomalowane w tematyce zimowej. Środa to „Zimowe origami” (śnieżynki, kula kusudama wykonana z papieru), czwartek – „Drzewo genealogiczne” (w oparciu o rodzinę Schroederów; należy przynieść ze sobą zdjęcia legitymacyjne swojej rodziny), a piątek to „Widokówka w scenerii zimy”.

Lodowisko czynne dłużej

Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne „Słowianka” (ul. Słowiańska 14, tel. 95 733 85 00) zapewnia w komunikacie, iż w czasie ferii zimowych, z powodu pandemii i związanych z tym obostrzeń skupi się na dostosowaniu godzin otwarcia lodowiska do zwiększonych potrzeb klientów.

– Aby umożliwić większej liczbie mieszkańców korzystanie z zimowej atrakcji, jaką jest jazda na lodzie, wydłużamy godziny pracy lodowiska, otwierając je wcześniej. W okresie od 17 do 30 stycznia br. zapraszamy na lodowisko już od godziny 10.00.

To nie jedyna dobra wiadomość. W ramach „Zimowy PGE Narodowy w trasie” w dniach 18 i 19 stycznia „Słowianka” zaprasza na lodowisko dzieci i młodzież na poranki z instruktorami oraz animatorami, na naukę jazdy na łyżwach dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych, a także na „Disco lodowisko”.

 

Poniżej szczegółowa oferta Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta

Filia nr 1 Biblioteka Plastusia (ul. Kombatantów 2, tel. 95 727 80 46)      
Turcja – kraina baśni i magii. Cykl zajęć literacko-plastycznych ukazujących tradycje, zwyczaje, symbole, religię, stroje narodowe oraz kuchnię turecką. Wybieramy najpiękniejszą baśń turecką – XXI edycja konkursu plebiscytu „Najpiękniejsze baśnie świata”:
17.01, godz. 11.00 – Siedzi Turek na dywanie i tak myśli sobie… – wprowadzenie do tematu, prezentacja multimedialna o Turcji, zabawy z mapą, ciekawostki, zabawy słowem
18 i 25.01, godz. 11.00 – Turcja – kraj na dwóch kontynentach – tworzenie mapy z najciekawszymi miejscami
19 i 26.01, godz. 11.00 – Turcja – kraina baśni, mitów i magii – głośne czytanie baśni oraz zajęcia plastyczne związane z konkursem „Wybieramy najpiękniejszą baśń turecką”
20 i 26.01, godz. 11.00 – W Kraju Półksiężyca – głośne czytanie baśni tureckich, zagadki, zabawy taneczne  i quizy
21.01, godz. 11.00 – Turecki bazar – co mamy z Turcji – opowieści o miejscach tętniących życiem
24.01, godz. 11.00 – Kreatywne ferie – warsztaty rozwijające umiejętności współpracy w grupie, pod kierunkiem Justyny Krawiec – doradcy zawodowego z Centrum Edukacji i Pracy OHP w Gorzowie Wlkp.
28.01, godz. 11.00 – quizy i zabawy taneczne podsumowujące ferie w bibliotece

Filia nr 4 Biblioteka Ducha Bajducha (ul. Słoneczna 63, tel. 95 727 80 61)      
Zimowo-kolorowo cykl zajęć czytelniczo-plastycznych opracowanych na podstawie książek: „Cztery zwykłe miski” Iwony Chmielewskiej, „Bądź dzielny pingwinku” Andreae Gilesa, „Z przygód krasnala Hałabały” Lucyny Krzemienieckiej i innych:
17.01, godz. 11.00 – Tuli-Pucho-Kłaczek – głośne czytanie, wykonywanie tuli – puchatych postaci
18.01, godz. 11.00 – Sweety Horse-Koń na patyku – czytanie książki R. Piątkowskiej „Zbój”, wykonywanie konia na patyku
19.01, godz. 11.00 – Cztery zwykłe miski – wykonywanie przedmiotów codziennego użytku
20.01, godz. 11.00 – Niedźwiedź Polarny – czytanie książki J. Chmielewskiej „Niebieska niedźwiedzica”, prezentacja multimedialna, wykonywanie białego niedźwiadka
21.01, godz. 11.00 – Moja babcia, mój dziadek – zajęcia opracowane na podst. Książki „Co babcia i dziadek śpiewali jak byli mali”, pląsy i zabawy nawiązujące do tekstów piosenek, wykonywanie kawowych serduszek
24.01, godz. 11.00 – Pingwiny z lodowej krainy – czytanie książki A. Giles „Bądź dzielny pingwinku”, rozwiązywanie quizu, tworzenie pingwinów
25.01, godz. 11.00 – Krasnal skandynawski – czytanie książki L. Krzemienieckiej „Z przygód krasnala Hałabały”, wykonywanie krasnala ze skarpety
26.01, godz. 11.00 – Mroźne lampiony – głośne czytanie tekstów o zimie, wykonywanie lampionów ze słoików i soli
27.01, godz. 11.00 – Kłopot – zajęcia opracowane na podstawie książek I. Chmielewskiej „Moc kłopotów”, wycinanie szablonów, tworzenie kompozycji na bazie plam
28.01, godz. 11.00 – W kieszonce – wykonywanie kieszonek, w których można ukryć różne „skarby”

Filia nr 5 Biblioteka Reksia (ul. Śląska 7, tel. 95 727 80 50)
Z bajką przez ferie. Głośne czytanie, zajęcia czytelniczo-plastyczne, gry i zabawy ruchowe inspirowane znanymi i lubianymi bajkami:
17.01, godz. 11.00 – Jaś i Małgosia z wizytą u Baby Jagi – czytanie bajki „Jaś i Małgosia”, lepienie ciasteczek z masy solnej
18.01, godz. 11.00 – Czapeczka dla krasnoludka – czytanie bajki „Krasnoludek Zmarzlaczek”, wykonywanie czapek dla krasnoludków, układanie choreografii do piosenki „My jesteśmy krasnoludki”
19.01, godz. 11.00 – Celuj w nos Pinokia – Gry i zabawy ruchowe
20.01, godz. 11.00 – Trzy życzenia do złotej rybki – czytanie bajki „O rybaku i złotej rybce”, wykonywanie rybek z płyt CD, zabawa ruchowa „Kto złowi rybkę”
21.01, godz. 11.00 – Jak muzykanci z Bremy – czytanie bajki „Muzykanci z Bremy”, wykonywanie prostych instrumentów muzycznych, improwizacje muzyczne
24.01, godz. 11.00 – Jedziemy do Afryki – czytanie bajek ze zbioru „Murzyńskie bajeczki dla dzieci białych ludzi”, wykonywanie afrykańskich masek
25.01, godz. 11.00 – Kto pocałuje żabę – Czytanie bajki „O królewnie zaklętej w żabę”, wykonywanie żaby z talerza papierowego
26.01, godz. 11.00 – Królewna poszła spać – czytanie bajki „Śpiąca Królewna”, wykonywanie bajkowych bohaterów w formie pacynek
27.01, godz. 11.00 – Bajkowa gra planszowa – rozgrywki przestrzennej gry planszowej połączonej z quizem ze znajomości bajek i baśni
28.01, godz. 11.00 – Czerwony Kapturek wybiera się do babci – czytanie bajki „Czerwony Kapturek”, wykonywanie postaci bajkowych z kolorowego papieru

Oddział Dziecięcy Biblioteka Pana Kleksa (ul. Sikorskiego 107, tel. 95 721 58 49)
Epickie zagadki z Sherlockiem w akcji. Zajęcia literacko-plastyczne, zabawy detektywistyczne, integracyjne, głośne czytanie, zajęcia ruchowe, opracowane na podstawie książki „Przygody Sherlocka Holmesa” Arthura Conana Doyle’a:
17.01, godz. 11.00 – Bałagan w kartotece – zabawa integracyjna, głośne czytanie, kompletowanie informacji o autorach i ich utworach w porządku alfabetycznym, praca plastyczna: ślady detektywów, tworzenie odcisków butów
18.01, godz. 11.00 – Zagadki kryminalne – rozwiązywanie zagadek, praca plastyczna: papierowa czapka Sherlocka Holmesa
19.01, godz. 11.00 – Rekonstrukcja zdarzeń – zabawa integracyjna, głośne czytanie, wskazywanie i uzupełnianie brakujących tytułów w księgozbiorze, praca plastyczna: tworzenie bazy odcisków palców metodą ołówek/taśma, tusz
20.01, godz. 11.00 – Zeznania świadków – wypełnianie formularzy dotyczących biblioteki na podstawie zebranych informacji, praca plastyczna: kodowanie wiadomości
21.01, godz. 11.00 – Karton z tytułami – losowanie tytułów książek detektywistycznych, odnajdowanie ich na półkach z pomocą katalogu, praca plastyczna: rysopis Sherlocka Holmesa
24.01, godz. 11.00 – Miejsce zbrodni – zabawy ruchowe, quiz kto zniszczył książkę na podstawie dowodów zbrodni, praca plastyczna: kajdanki z kartonu
25.01, godz. 11.00 – Koligacje rodzinne: co wiecie o Enola Holmes i komiksach – prezentacja multimedialna, praca plastyczna: kryminalny komiks
26.01, godz. 11.00 – Zabawa detektywistyczna – odnajdowanie ukrytych wskazówek prowadzących do rozwiązania zagadki, praca plastyczna: lupa detektywa z kartonu i folii
27.01, godz. 11.00 – Pamięciowy portret sprawcy – zabawa integracyjna, praca plastyczna: portret sprawcy

Filia nr 10 Biblioteka Borejkowo (ul. Pomorska 34, tel. 95 727 80 52)
W ferie nie daj się nudzie. Zajęcia czytelniczo-animacyjne, edukacyjne, plastyczne i ruchowe:
17.01 i 24.01, godz. 11.00 – Literackie poniedziałki – pogadanka, wprowadzenie do tematu cyklu zajęć opartych na serii książek Holly Webb „Zaopiekuj się mną”, wspólne zabawy integrujące uczestników, dyskusja o potrzebie pomocy zwierzętom w okresie zimy
18.01 i 25.01, godz. 11.00 – Pomysłowe wtorki – tworzenie bałwana, robienie karmników dla ptaków
19 i 26.01, godz. 11.00 – Konstruktywne środy – zaprojektowanie i wykonywanie przestrzennej makiety krajobrazu zimowego – praca zbiorowa
20 i 26.01, godz. 11.00 – Zabawowe czwartki – wykonywanie laurek dla dziadków, zabawy literackie, konkursy, kalambury, łamigłówki
21 i 28.01, godz. 11.00 – Luzackie piątki – gry planszowe, zabawy ruchowe

Filia nr 11 Biblioteka Wróbelka Elemelka (ul. Chełmońskiego 8, tel. 95 727 80 53)
Zimowo i bajkowo w Bibliotece Wróbelka Elemelka. Zajęcia czytelniczo-plastyczne inspirowane przygodami bajkowych bohaterów:
17-18.01, godz. 11.00 – Pippi na białym puchu – tworzenie plakatu i zaproszeń na zabawę choinkową
19-20.01, godz. 11.00 – Ferie w Bullerbyn – tworzenie kart obrazkowych
21 i 24.01, godz. 11.00 – Leśne zawirowania ze Stasiem Pętelką – tworzenie obrazu ze śladów zwierząt
25-26.01, godz. 11.00 – Podróże z Królową Śniegu – malowanie solą i kredą, obrazki stempelkowe
27-28.01, godz. 11.00 – Przygody Bolka i Lolka  z Liberaturą – obrazy z liter

Filia nr 14 Biblioteka Koszałka Opałka (ul. Wróblewskiego 35, tel. 95 727 80 54)
Zima w Dolinie Muminków. Cykl zajęć czytelniczo-animacyjnych i warsztatów plastycznych opracowanych na podstawie książki „Zima Muminków”, Tove Jansson:
17.01, godz. 11.00 – Pocztówka z Doliny Muminków – wykonanie pocztówek
18.01, godz. 11.00 – Zimowa biżuteria panny Migotki – tworzenie eko-biżuterii
19-20.01, godz. 11.00 – Śnieżny poranek Muminków – malowanie na szkle pastą do zębów
21.01, godz. 11.00 – Książka kucharska mamy Muminka – opracowanie książki kucharskiej z przepisami
24-25.01, godz. 11.00 – Zimowi goście w Dolinie Muminków – rysowanie komiksu
26.01, godz. 11.00 – Pokaz mody w Dolinie Muminków – rewia mody
27.01, godz. 11.00 – Zaginiony worek Włóczykija – zabawa w detektywa

autor: kjp
źródło: um.gorzow.pl
zdjęcie: pixabay.com

Fixed Bottom Toolbar