Od dziś uczniowie z pięciu województw (kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego) rozpoczynają zimowe ferie. Ostatnia tura zimowego wypoczynku rozpocznie się w walentynki i obejmie uczniów z: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego. Warto zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych.

Konieczne jest zgłoszenie

Obowiązkiem organizatora – jak przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki – jest zgłoszenie wypoczynku dzieci i młodzieży do właściwego kuratora oświaty przez system bazy wypoczynku. – Dzięki niej rodzice i opiekunowie w łatwy i szybki sposób mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Baza daje gwarancję, że wypoczynek został zorganizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami – czytamy.

Jeśli spojrzeć na liczby, obecnie w systemie odnotowano 4.500 zgłoszeń, a w zorganizowanym wypoczynku będzie uczestniczyło prawie 130 tys. uczniów. W wyjazdach krajowych weźmie udział 80 tys. osób, w półkoloniach – 44 tys., a w wyjazdach zagranicznych – ponad 3.300.

Wytyczne sanitarne

Jak przypomina resort, w uwagi na trwający stan epidemii organizator ma obowiązek stosować się do zaleceń określonych w „Wytycznych dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022”, a stosowne rekomendacje zostały przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

– Wytyczne stanowią podstawę dla organizatorów wypoczynku do opracowania własnych procedur (regulaminów) bezpieczeństwa dostosowanych do różnych form wypoczynku. Regulaminy powinny uwzględniać specyfikę, charakter planowanych zajęć, sposób i miejsce ich realizacji i inne lokalne uwarunkowania – odpowiednio na zimowiskach, koloniach, półkoloniach, obozach, warsztatach, szkoleniach.

Kontrola autokaru

Komenda Główna Policja przypomina, że aby podróż autokarem należała do udanych należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków.

– Przed wyjazdem dziecka autokarem na ferie, wycieczkę, sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się czy ktoś ze znajomych nie wysłał na wakacje swojej pociechy korzystając z usług tego samego przewoźnika. Zapamiętaj – niższa cena wynajęcia autokaru na wycieczkę nie powinna decydować o wyborze przewoźnika. Ustal, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Dowiedz się, jaki jest program pobytu i czy jest on zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twojego dziecka – apeluje policja.

Co szczególnie ważne, przed wyjazdem dziecka autobusem, powinniśmy poprosić o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego.

– Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty. Zapamiętaj – jeżeli masz uzasadnienie podejrzenia, co do kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu) lub stanu technicznego pojazdu (popękane szyby, łyse opony, wycieki płynów eksploatacyjnych itp.) natychmiast wzywaj policję!

autor: kjp
źródło: MEN, KGP
zdjęcie: policja.pl

Terminy zimowych ferii:

17-30 stycznia 2022 r. – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
24 stycznia – 6 lutego 2022 r.  – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
31 stycznia –13 lutego 2022 r. – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
14-27 lutego 2022 r. – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie