Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców
pixabay.com/pl/

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał będzie rodzicom w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach w okresie od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r.
 
Jak informuje Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, w związku z tym, że od 20 grudnia do 9 stycznia zostaje wprowadzona nauka zdalna ze względu na zachorowania, Rada Ministrów podjęła decyzję, na wniosek Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, że rodzicom i opiekunom będzie przysługiwać dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
 
Dla kogo dodatkowy zasiłek? Jak wyjaśnia resort, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom dzieci, którzy opiekują się dzieckiem w wieku: do lat 8; do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności; do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
 
– Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica czy współmałżonka, który może w tym czasie zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej – precyzuje Ministerstwo.

Co ważne dla rodziców, dodatkowy zasiłek nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w ciągu roku, a wynosi on 80 proc. wynagrodzenia za każdy dzień opieki, także w czasie dni ustawowo wolnych od pracy. Co trzeba zrobić, by otrzymać wspomniane świadczenie? Wystarczy tylko złożyć u swojego pracodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem.
 
oprqc. kjp
źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com
Fixed Bottom Toolbar