class 4506654 1280 002Czym zająć dzieci podczas zimowych ferii, które przypadły na szczególny czas pandemii? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Uczniowie z klas I-IV mogą uczestniczyć w zorganizowanych przez placówki oświatowe półkoloniach, starsi mają bardziej ograniczoną ofertę spędzenia wolnych od nauki dni, co nie oznacza, że jest ona mniej atrakcyjna.

Przy sprzyjającej pogodzie młodzież może przebywać na świeżym powietrzu samodzielnie, gdyż władze złagodziły przepisy i od 5 stycznia nie ma obowiązku, by w godzinach od 8 do 16 dzieciom i młodzieży do lat 16 przebywającym na zewnątrz towarzyszyły osoby dorosłe.

Większość zaplanowanych dla uczniów zajęć odbywa się jednak za pośrednictwem sieci internetowej. Można uczestniczyć online w warsztatach, grach, konkursach, przedstawieniach teatralnych, oglądaniu filmów i nauce języków. Takie propozycje przygotowały na przykład samorządy oraz instytucje kultury Poznania, Wrocławia, Warszawy i innych większych miast. Dodatkowo we Wrocławiu zaoferowano cykl spotkań dla rodziców na temat rodzicielstwa w trudnych czasach pandemii.

Mimo wszystko można znaleźć także propozycje zajęć poza siecią. Brama Poznania zachęca do spaceru Poznańskim Szlakiem Legend dla Dzieci połączonym z rozwiązywaniem zagadek i nagrodami. To jednak wyjątek w skali kraju, bo na ogół podobne gry proponowane są w wersji online.

Ciekawostką są otwarte dla zwiedzających ogrody zoologiczne w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Jak się dowiedzieliśmy, można je odwiedzać z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa, a kontakt ze zwierzętami możliwy jest wyłącznie na zewnątrz, bez możliwości wejścia do pawilonów.

W mniejszych miejscowościach przeważają propozycje zajęć online. Szamotulski Ośrodek Kultury proponuje w tej formie warsztaty fotograficzne, ceramiczne, literackie, plastyczne, filmowe i muzyczne. Niektóre materiały potrzebne do wykonania prac można bezpłatnie odbierać w siedzibie ośrodka. (wt)

Źródła: wroclaw.wp.pl, pik.poznan.pl, zoo.waw.pl, zoo.poznan.pl, bramapoznania.pl, szok.info.pl
Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay.com