Jeszcze tylko do końca września br. można wykorzystać popularny i dobrze oceniany przez rodziców bon turystyczny.
 

Polski Bon Turystyczny

Polski Bon Turystyczny to forma środka płatniczego, która została wprowadzona w Polsce by ograniczyć negatywne skutki pandemii koronawirusa w krajowej branży turystycznej, a jednocześnie wspomóc finansowo rodziców pragnących wyjechać z dziećmi na wakacje, lub opłacić im pobyt na koloniach, obozach, itp.
 
289304260 560514949055081 7035082577863494811 n
 
Wielu rodziców skorzystało już z tego rozwiązania podczas wypoczynku w ub. roku. Jeśli jednak do tej pory nie wykorzystali oni przyznanych w ramach bonu środków, mogą to zrobić do 30 września 2022 r.
 

Kto może skorzystać

Z Polskiego Bonu Turystycznego może skorzystać osoba uprawniona do świadczenia wychowawczego lub dodatku wychowawczego, czyli każdy rodzic lub opiekun prawny dzieci w wieku do 18 roku życia. Na każde dziecko przysługuje 500 zł. Jest to świadczenie jednorazowe. Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.
 
Dzieci niepełnosprawne otrzymują jeszcze jedno świadczenie dodatkowe, także w kwocie 500 zł. W przypadku, kiedy po rozwodzie rodzice dziecka opiekują się nim naprzemiennie, każde z nich otrzymuje połowę bonu turystycznego, czyli 250 zł na dziecko.
 
870 pexels josh willink 1157399
 

Jak to działa

Polski Bon Turystyczny to dokumentem elektroniczny, który uprawnia do świadczenia w formie bonu lub też dodatkowego świadczenia w tej formie.
 
Za jego pomocą możemy zapłacić za usługi hotelarskie (np. hotel, camping, pensjonat, gospodarstwo agroturystyczne) lub imprezy turystyczne (np. turnus rehabilitacyjny, obóz harcerski, sportowy czy rekreacyjny) realizowane przez przedsiębiorstwa turystyczne lub też organizacje pożytku publicznego na terenie kraju, które przystąpiły do tego programu.
 
Ich listę można znaleźć m.in. na stronie bonturystyczny.polska.travel, a miejsca noclegowe m.in. na stronie noclegi.pl.
 
870 swimming pool 765312 1280
 
Instytucją odpowiedzialną za obsługę bonu jest ZUS. Aby z niego skorzystać, należy posiadać profil na PUE ZUS. Można go założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.
 
Dokładna instrukcja co należy zrobić, by otrzymać elektroniczny bon turystyczny znajduje się w oficjalnej informacji rządowej Polski Bon Turystyczny - dla dziecka
 
W razie potrzeby uzyskania pomocy lub dodatkowych informacji można skorzystać z uruchomionej przez ZUS infolinii Polskiego Bonu Turystycznego pod numerem: 22 11 22 111 albo z adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 

Bon ważny do 30 września 2022

Początkowo ważność bonu turystycznego miała zakończyć się 31 marca 2022 roku, jednak znaczne osłabienie ekonomiczne w branży turystycznej po pandemii, jego popularność i fakt, że nie wszyscy rodzice zdołali z niego skorzystać w ub. sezonie wakacyjnym sprawił, że możliwość wykorzystania tego świadczenia przedłużono do 30 września 2022 roku.
 
870 pexels kampus production 8623434
 
Nie da się ukryć, że wielu rodziców opowiedziałoby się za podobnym wsparciem każdego roku. Po pandemii, która przyniosła wielkie szkody w sferze nie tylko ekonomii (a są obawy, że jeszcze – choć w mniejszej skali – powróci), ten rok naznaczony jest kolejną „plagą” w postaci agresji Rosji na Ukrainę i spowodowanymi nią kolejnymi trudnościami – wysoką inflacją, drożyzną i widmem braku surowców energetycznych w sezonie grzewczym (nie wspominając juz o ich cenach). To powoduje, że znacząco rosną koszty życia rodzin, a wakacyjny wypoczynek dzieci staje się ponownie bardzo trudną pozycją w domowych budżetach, niemożliwą do zaspokojenia w wielu domach.
 
Oprac.: wit
Źródło: parenting.pl, gov.pl
Zdjęcia: Pixabay.com, Pexels.com, facebook.com/polskibonturystyczny/