Przepis na (nie)idealne święta

decorating christmas tree 2999722 480Święta za pasem. W oknach można już dostrzec iskrzące się światełka i wiszące reniferki. W galeriach handlowych tłumy ludzi, którzy z listą w ręku kupują produkty na świąteczny stół i w pośpiechu poszukują prezentów dla najbliższych. Sprzątanie, gotowanie, pośpiech i stres. Bardzo często wydaje nam się, że święta będą tylko wtedy udane, kiedy mieszkanie będzie błyszczeć, pod choinką znajdą się najlepsze prezenty, a potraw na stole nie powstydziłby się najlepszy szef kuchni.

Jednak czy święta to tylko gonitwa i wszechobecny stres?

Coraz rzadziej mówimy o tym, czym te święta naprawdę są, co dzięki nim zyskujemy i jakie wartości ze sobą niosą. Niewykluczone, że niedługo jedyną kolędą, jaką będą znały najmłodsze dzieci będzie Last Christmas, którą stacje radiowe serwują nam już od listopada. Gdzie w tym wszystkim czas dla nas, dla rodziny i chwila wytchnienia, zatrzymania się i zastanowienia nad tym, co naprawdę ważne. A przedświąteczny czas, to doskonała okazja do tego, aby być naprawdę razem.

Wspólne zakupy? To nie musi być katorga, bo nawet najmłodsze dzieci, jeżeli odpowiednio je do tego przygotujemy (czyli nie będą śpiące i głodne) mogą być pomocne. Dla dziecka ogromną radością jest fakt, że może nam pomóc i samodzielnie przynieść produkt z półki. Sprzątanie to także doskonała okazja do rozmowy. Z jednej strony możemy wiele dowiedzieć się o naszych dzieciach, z drugiej – opowiedzieć w tym czasie o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych. Każdy z nas chce mieć piękną choinkę, to oczywiste. Ale pozwólmy naszym dzieciom dołożyć swoją cegiełkę do całości. Może nie będzie tak idealnie, ale będzie wspólnie, z radością i ogromną dumą tych najmłodszych, że dzięki nim jest pięknie. Przy okazji tych wszystkich aktywności dzieci mogą dowiedzieć się skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki, dlaczego zostawiamy pusty talerz na stole i co symbolizuje sianko pod obrusem.

Lubię patrzeć na świąteczne pierniki wykonane małymi rączkami. Czasem krzywe, z dużą ilością lukru i jeszcze większą dekoracyjnych perełek, ale pełne dziecięcego zaangażowania i pasji. Dlatego nie dajmy się wplątać w sidła, nie dajmy sobie wmówić, że święta to zakupy, miliony światełek i idealny stół.

Święta to czas dla rodziny, bo przez te kilka dni nic nie musimy, a wszystko możemy.


Dominika Wielkiewicz

Autorka jest pedagogiem resocjalizacyjnym oraz opiekuńczo-wychowawczym, bajkoterapeutką, muzykoterapeutką, trenerką umiejętności społecznych, autorką publikacji naukowych z zakresu współczesnych zagrożeń i patologii społecznych, ponadto prezesem Fundacji Na Rzecz Profilaktyki Społecznej (Samo)Naznaczeni. Posiada wieloletnie doświadczenie pracy z dziećmi i młodzieżą. Prywatnie mama syna.
Fixed Bottom Toolbar