Dzisiaj jest
Żegnaj szkoło!?
Information
26 czerwiec 2020 - FORUM SZKOLNE
school 1549883 1280Powiedzieć, że to był dziwny rok szkolny, to jakby nie powiedzieć nic…

Szkoły zamknięte, lekcje on-line, zamieszanie ze sprzętem dla dzieci, kolejki do komputerów w domach, drukowanie niezliczonych ilości zadań, rodzice pracujący zdalnie i jednocześnie pełniący rolę nauczycieli każdego przedmiotu (wuefu nie wyłączając), matury nie w porze kwitnienia kasztanów i tylko pisemne, odbiór świadectw dla chętnych (na boisku szkolnym, w maseczkach i jednorazowych rękawiczkach – dla każdego minuta i… do domu)… No dziwne to wszystko…

A mimo to część z nas przyzwyczaiła się do tego. Ogarnęliśmy początkowy chaos. Większość nauczycieli znalazła sposób na skuteczne nauczanie na odległość, rodzice na połączenie pracy w domu z lekcjami dzieci i opieką nad nimi. Problemy sprzętowe zostały rozwiązane, Internet jakoś dał radę… Część z nas nawet przebąkuje, że jeśli to się skończy, to będzie tęskniła za tym czasem w domu z dziećmi. Bo to nie był tylko zły czas.

Co przyniosą nam wakacje? I jaki będzie nowy rok szkolny? Każda próba odpowiedzi na te pytania, to tak naprawdę wróżenie z fusów. Bo jeśli zadalibyśmy sobie to pytanie w zeszłym roku we wrześniu, jaki będzie rok szkolny 2019/2020, to czy ktokolwiek z nas choć w minimalnym stopniu przewidział, to co się wydarzyło? Domaganie się zatem, żeby dzieciaki na pewno po wakacjach wróciły do szkół (pojawił się jakiś „strajk” nauczycieli domagających się, żeby szkoły od września wróciły do normalnego trybu pracy) czy z drugiej strony deklaracje, że na pewno tak się stanie – jest zda się pominięciem faktu, że to iż szkoły zostały zamknięte nie było czyimś widzimisię, ale wydaje się jednak koniecznością (pominąwszy rzecz jasna teorie spiskowe…).

Jakkolwiek by nie było i dla rodziców, i dla dzieci, i dla nauczycieli, ale również dla decydentów, nie był to łatwy rok szkolny. Wszyscy jesteśmy zmęczeni. Wszyscy zatem zasłużyliśmy na odpoczynek. Może więc po prostu zajmijmy się wakacjami. Odpocznijmy. Spróbujmy nabrać dystansu. Może wykorzystajmy te letnie tygodnie (na tyle, na ile się da) na wyciszenie emocji, niezamartwiane się tym, co przyniesie wrzesień (nie możemy mieć o tym zielonego pojęcia, jakkolwiek byśmy się starali). A na decyzje (czy reakcje na nie) przyjdzie czas, kiedy choć trochę opadną emocje, kiedy choć trochę odpoczniemy, kiedy już będzie wiadomo, co przyniosą najbliższe dni czy tygodnie…

I może warto być jednak otwartym na różne scenariusze… Bo życie jest czasami o wiele bardziej zaskakujące niż to, co podsuwa nam nasza wyobraźnia w wizjach przyszłości… Czasami jedno wydarzenie jest w stanie zmienić losy ludzkości i jakkolwiek to pompatycznie brzmi, to mieliśmy już w historii dowody tego. Więc czy warto psuć sobie wakacje nadmiernym ekscytowaniem się tym, co może przynieść wrzesień? A może przynieść naprawdę coś zgoła innego niż podpowiada nasza wyobraźnia. Może więc nasza uwaga powinna być skoncentrowana nie na wrześniu 2020, ale na „tu i teraz”?

A "tu i teraz" zaczynają się wakacje! Dobrego odpoczynku więc! 😊 


Małgorzata Tadrzak-Mazurek


Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com


336x280 Zagrozenia